Ekonomist Zelyut: Dolarda küresel denge bozulacak, TL ne olur?

Dolar/TL kurunda, Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık indirimi sonrası 5,50 seviyelerinde bir gidişat devam ediyor.
Amerikan Merkez Bankası Fed’den de 25 puanlık bir indirim sonrası Başkan Jerome Powell’ın “devam etmeyecek” mealindeki açıklaması, doları adeta sendeletti.


Avrasya Yatırım Analisti Evren Devrim Zelyut, kurdaki yaz havasının kısa süreceğini belirttiği videosunun ardından bu kez de dövizin seyrine ilişkin analiz yapıyor.

Dolar/TL’de mevcut durumda bir düşüş gözlemlendiğini belirten ekonomist, bir kırılma olması durumunda 6,09'a kadar yükselişin olabileceğini kaydediyor.

“Dolarda küresel denge bozulacak” diyen Zelyut, geçmiş tarihten örnekler veriyor.
İlerleyen süreçte doların rezerv para olduğunu ancak 1970’li yıllardan sonra burada bir kırılma yaşandığını belirten Zelyut, “Bugüne kadar ABD karşısında çok büyük bir ekonomik blok yoktu. Şimdi yavaş yavaş ABD ekonomisine karşı dikilen bir Asya var” görüşünü savunuyor.

ABD’nin yaptırım kartını kullanmasının ülkelerin yavaş yavaş dolardan uzaklaşmasına yol açtığını savunan ekonomist, 5 Haziran’da Rusya ile Çin’in imzaladığı ABD dolarının devre dışı bırakıldığı anlaşmaya dikkat çekiyor.

Türkiye’nin de bu yönde bir çözüm aradığını söyleyen Zelyut, “ABD, Çin’le girdiği Ticaret Savaşı nedeniyle dolara darbe vuruyor” ifadesini kullanıyor.

Zelyut’a göre, uzun vadede doların yerine farklı para birimleri ya da madenler geçecek...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ