Ekonomist Zelyut: Brunson krizinden daha sert bir dalga çarpacak!

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, sosyal medya hesabından paylaştığı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ABD temaslarını yorumladığı videosunda, Rahip Andrew Brunson krizinden çok daha sert bir dalganın Türkiye'ye çarpmak üzere olduğunu söyledi


Zelyut, Trump yönetimi içindeki neo-con'ların Türkiye'ye savaş ilan ettiklerini öne sürdü:

Berat Albayrak bir reform paketi açıklamıştı. Bu paket bizi ikna etmemişti. Toplantının yapılması aslında sorunların çözümünden ziyade, 2019 yılında Türkiye'nin içine düştüğü çok büyük finans krizinin aşılması adına, gidip yurtdışı yatırımcılara bir gerekçe sunarak bir borç isteme olduğunu biz düşündük.


Sunumdan sonra Berat Albayrak ve MB Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Washington'a gittiklerini zaten gördük. IMF, G-20, Dünya Bankası toplantılarının yapılacağı söylenmişti. En son olarak, JP Morgan'ın yatırımcılarla Albayrak ve Çetinkaya'yı ABD'deki bir otelde biraraya getirdiği söylendi.

Buradaki toplantıda, yapısal dönüşüm adımları isimli paketi ve Türkiye hükümetinin önümüzdeki dönem ekonomi politikasını yatırımcılara anlattı söylendi. Bizi karamsarlığa, gerginliğe iten haberler gelmeye başladı ABD'den. Çünkü neden? 2019'da 100 milyarlarca dolarlık borcun döndürülmesi, bankalara yardım edilmesi ve reel sektöre kredi akışının olması lazım. Acil nakde ihtiyacı var ülkenin. Albayrak'ın toplantılarının hayati önemi vardı.
Türkiye'nin çizdiği iyimser tablonun yatırımcılar tarafından aynı şekilde iyi karşılanmadığı belirtiliyor. Şaşırmıyoruz çünkü biz dahi içeride buna ikna etmedik. Paketin içinde çözüm yoktu, sorunlar tekrar edilmişti.

İsminin verilmesini istemeyen bir yatırımcı Albayrak için, 'Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum. İyi geçmedi' diyor. Bir başka yatırımcı ise, 'Yatırımcılar arasında Türkiye'nin inandırıcılığını yeniden tesis etmek için daha fazla şey yapılması gerektiği yönünde genel bir hissiyat var ve bu durum pek değişmedi' diyor.

Brunson krizinden daha sert bir dalganın çarpma ihtimali var. Seçimler hala çok büyük bir belirsizlik nedeni. Demokrasinin burada 'rafa mı kalkıyor' şeklinde düşünülmesi yurtdışı için özellikle büyük bir handikap. 

'Demek ki Türkiye'de demokrasi rafa kalkıyor, tek parti iktidarı olacak, o zaman ben burada yatırım yapmamalıyım' düşüncesi oluşuyor dışarıda. 

ABD'nin içinde neo-con denen bir ekip, temmuzda S-400'ler kurulduktan sonra büyük bir yaptırım hazırlığındalar. Türkiye'ye savaş açmışlar. Sürecin biraz daha iyi yönetilmesi lazım. ABD hükümetinin içindeki neo-con tayfaya pek fazla pas atılmaması lazım S-400'ler konusunda.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ