Ekonomi Güven Endeksi kritik seviyenin altına indi

Ekonomi Güven Endeksi'ndeki kayıp devam ediyor. Geçen sene aynı döneme göre yüzde 5'e yakın değer kaybeden endeks yüzde 93,5'e kadar geriledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Mayıs ayı Ekonomik Güven Endeksi verisini açıkladı.

Ekonomik güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4.9 oranında azalarak 98.3 değerinden 93.5 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.Ocak ayında 104.9 olan ekonomik güven endeksi, şubattan bu yana 4 aydır düşüş gösteriyor.
Mayıs ayında tüketici güven endeksi 69.9 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 106.7 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 92 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 97.1 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 77.2 değerine geriledi.Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ