Dünya ekonomistlerinden 2019 öngörüleri: ‘Fırtına yaklaşıyor’

Dünya ekonomisinde resesyon yorumları ağırlık kazanmış durumda. Ticaret savaşları ve aşırı borçluluk başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülkeler için resesyon kapısını aralarken ekonomistlerin çoğu 2019’u resesyon yılı olarak görüyor.
Son olarak Dubai’deki Dünya Hükümetler Zirvesi’nde konuşan Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, bu öngörüyü dile getirenlerden.

Ümit Akçay da Gazete Duvar’daki yazısında, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ın “Fırtınaya hazır olun” sözlerini alıntılayarak, “Lagarde, bu açıklaması ile 2019’da ve sonrasında küresel ekonomide büyük sorunların yaşanabileceği uyarısında bulunuyor” diyor. 

Krugman’ın resesyon uyarısına da atıf yapan Akçay, 2019 başında bir önceki yılda yapılan iyimser öngörülerin tutmadığı, aksine önümüzdeki dönemin ekonomik yavaşlama dönemi olacağının kabul edildiğini söylüyor.


Son açıklanan veriler, Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’nın resesyona girdiğini, yani 2018’in ikinci yarısında ekonomik daralma yaşadığını gösterdi. Üçüncü büyük ekonomide daralma yaşanırken, son açıklanan sanayi üretimi verilerine göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da da resesyon zilleri çalmaya başladı.

Yazısında dünyanın önde gelen ekonomistlerinden alıntılar yapmaya devam eden Akçay, Harvard Üniversitesi’nden Prof. Kenneth Rogoff’un, politika yapıcıların bir sonraki krize oldukça sınırlı bir alet kutusu ile gireceklerine dikkat çektiğini hatırlatıyor.

FED’in yaklaşan ‘fırtınaya hazırlık’ nedeniyle faiz artışı döngüsüne ara verdiği görüşünü savunan ekonomist, “Aralık ayındaki FED toplantısı sonrasında ABD’deki S&P 500 Endeksi’nin çok sert bir şekilde düşmesi, faiz artışlarına devam edilmesi durumunda yeni bir finansal çöküşün tetiklenebileceği endişesini yaratmışa benziyor” diyo

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ