​Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1733 liraya yükseldi

Yılın ilk dört aylık döneminde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı yüzde 12.6, yoksulluk sınırı ise yüzde 6.3 arttı.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu araştırmasının sonuçlarına göre, yılın ilk dört aylık döneminde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı yüzde 12.6, yoksulluk sınırı ise yüzde 6.3 arttı.  

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı nisan ayında bir önceki aya göre 30 lira daha artarak bin 733 liraya çıkarken, gıda dışındaki gereksinimler için yapılması gereken harcama 65.3 lira artarak 4 bin 983 liraya yükseldi. Gıda ve gıda dışı Gereksinimlerin yoksunluk hissi çekilmeden insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılanabilmesi için gereken toplam aylık harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 95.3 liralık artışla 6 bin 716 lira oldu. 

Yapılan açıklamada, açlık sınırında yılın ilk dört ayında yaşanan artışın, yılbaşında memur maaşlarına ve memur emeklilerinin aylıklarına yapılan yüzde 3 oranındaki zamım üç katına ulaştığını belirtilerek, yoksulluk sınırında yaşanan artışın maaşlardaki artışın iki katını bulduğunu vurgulandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ