Dolar/TL kayıplarını geri aldı, yeniden 5.82’nin üzerine çıktı

Özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) desteğiyle dün 5.73’lü seviyelere kadar gerileyen dolar/TL, İstanbul’da tekrarlanacak seçimler öncesi son işlem gününde yeniden yükselişe geçti.Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere küresel merkez bankaları bu hafta art arda faiz indirimi/gevşeme sinyalleri verdi. Hafta boyunca küresel risk iştahı da canlı kaldı. Benzer görünüm yurt içi piyasada da etkili oldu. Dolar 5.73’lü seviyelere inerken, borsada 96 bin seviyeleri denendi.


Yurt içi piyasada yaşanan pozitif görünümün ardından, İstanbul’da tekrarlanacak seçimler öncesi son işlem gününde kâr satışlarının olduğu görülüyor.

Güne 5.75 seviyelerinde başlayan dolar/TL, 5.82’nin üzerine yükseldi. Euro/TL ise bugün en yüksek 6.5880 seviyesini gördü.

Saat 10:45 itibariyle dolar/TL 5.8138, euro/TL ise 6.5757 seviyesinde yer aldı.

Bankacılar bugün iç piyasada küresel piyasaların, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesi siyasi gelişmelerin ve söylemlerin takip edileceğini, ABD ile ilişkilerin de izlendiğini belirtti.

Borsa İstanbul ise 93.665 seviyesine kadar çekildi. BIST 100 endeksi, saat 10.30’da 93.857 seviyesindeydi.

Analistler, piyasadaki hareketliliği, hafta içerisinde görülen alımların ardından son işlem gününde risk almak istemeyen yatırımcıların pozisyon kapatması olarak yorumladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ