'Dolardaki 1 kuruşluk artışın ülkeye maliyeti 4.5 Milyar TL'

CHP'li Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Dolar/TL kurunun 7.03 TL'den 7.30’a TL'ye yükselmesinin baş sorumlusunun Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğunu söyledi.
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 31 Mart 2020 tarihinde Türkiye’nin brüt ve net dış borç stokunun 431 Milyar TL olduğunu söylediğini hatırlatarak, Dolar/TL kurunda bir gün içerisinde yaşanan 24 kuruşluk artışın ülkeye maliyetinin 100 Milyar Türk Lirası’ndan fazla olduğunun altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’nin gerçekliğinden kopuk olduğunu ifade eden Yeşil, “Türkiye ekonomisi freni patlamış otobüs gibi yokuştan aşağı iniyor. Frenler tutmuyor, otobüs daha yavaş hızdayken acemi şoför durumu farkedip daha az hasarla durumu kurtarabilir ve araç hasar alsa da yolcuların emniyetini sağlayabilirdi ama bunu yapmak yerine her saniye hızlanan otobüsü fütursuzca sürmeye devam ediyor. Yükselen kurun mimarı, kötü ekonomi yönetimi nedeniyle doğmamış çocuklarımıza borç yükü bindirmeye ne yazık ki devam ediyor. Kamuda israfa son verseydik, yeni bir bütçe ve orta vadeli programı TBMM’ye getirseydik, Kamu İhale Yasası’nı rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde düzenleseydik, Ulusal Vergi Konseyi’ni kursaydık, Ekonomik Sosyal Konsey’i toplasaydık, özerk kurulların güvencesini sağlasaydık, bunlardan birkaçını dahi yapmış olsaydık bugün bu türbülansı yaşamıyor olurduk” yorumunda bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ