Dolar'da son durum: Yönünü yukarıya çevirdi

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik harekatın başlamasının ardından Türk Lirası değer kaybetmeye başladı, döviz ateşi yeniden alevlendi.


Harekat sonrası ABD ile gerilen ilişkiler, Trump'ın açıklamaları, ABD'nin yaptırımı yönelik çalışmalarla Türkiye ekonomisi baskı altında kalmayı sürdürüyor. Dolar sabah güne 5.85 seviyesinde başladı. 

ABD'de Cumhuriyetçi Partililer, Türkiye'nin Suriye'ye karşı askeri harekat başlatmasının ardından Başkan Donald Trump'ın Suriye politikasını kınarken bazı vekiller NATO üyesi Türkiye'ye karşı “çok ağır” yaptırımlar uygulanmasını istiyor.


Kur eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında seyretti. Bankacılar bu bandın kırılması için yurt dışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyordu. Artan jeopolitik endişeler yükselişi tetikleyen sebep oldu.

Bankacılar hafta başından bu yana kamu bankalarının dolar satışlarının gözlendiğini ve bu nedenle de dolar/TL'nin 5.85 seviyesini aşmakta zorlandığını belirtmişti. Ancak operasyonun sonuçları ve başta ABD ile ilişkilere etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5.87 seviyesinin de üzerini gördü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ