​Dolar yükselişe geçti, Euro 6 lirayı aştı

Türkiye ekonomisi krizden çıkma yollarını ararken, son haftalarda inişe geçen döviz kuru yeniden yükselişe geçti.Dünkü enflasyon verisiyle 5.14'lere kadar gerileyen dolar burada kalıcı olamadı, bugün yükselişe geçerek 5.33 seviyesini test etti.


TL mevduatlara sağlanan vergi desteğinin aralık ayı başı itibarıyla sona ermesi, petrol fiyatlarında yaşanan hızlı değerlenme ve enflasyon sonrası Merkez Bankası'nın (TCMB) beklenenden erken faiz artışına gidebileceği endişesi Türk Lirası'nı baskı altında bırakıyor.

Dolar/TL dün 5.2853'e kadar yükseldikten sonra bugün öğlen saatlerinde yüzde 1,33 artışla 5.3220 seviyesinden işlem gördü, 5.33 seviyesini test etti. 

Aynı saatlerde euro/TL ise yüzde 2'ye yakın artışla 6.0885 seviyesinde. Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks ise yüzde 0.60 düşüşle 96.38'de yer alıyor.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre bankacılar, "para politikasında sıkı duruşun uzun süre korunacağı" söylemini koruyan TCMB'nin önümüzdeki döneme yönelik para politikası söylemlerinin artık daha yakından takip edileceğini belirtiyorlar.

Piyasa TCMB'den gevşeme adımı beklese de bu beklentiler genellikle 2019'un ikinci yarısına yönelik. Dünkü verinin ardından ise TCMB'nin daha erken bir adım atıp atmayacağı piyasanın gündeminde olacak.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 30 Kasım'daki konuşmasında, "Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek para politikası araçları fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Türk Lirası'nda dün yaşanan düşüşün "spekülatif" olduğunu söyleyen Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, şu değerlendirmede bulundu:

"Yerel varlıklardaki negatif ayrışma eğiliminin spekülatif haber akışından kaynaklandığını düşünüyoruz. Kasım ayı enflasyonu beklentilerin ötesinde düşüş gösterirken piyasa tepkisi TL cinsinden varlıkları satmak şeklinde oldu. TCMB'nin enflasyondaki gerilemeye yönelik faiz indirimine gidebileceği şeklinde spekülatif haber akışı zayıflamada etkili olurken 2019'un ilk yarısından önce bu tarz bir eğilim içerisinde olunmasını beklemediğimizi yinelemek isteriz. TL cinsinden fiyatlanan varlıklar uzun bir aradan sonra emsallerinden negatif yönde ayrışma sergiledi. Bloomberg tarafından takip edilen 24 üyeli GOÜ para birimleri grubunda Türk lirası ve Hint rupisi dışında dolara karşı değer kaybı söz konusu olmazken, grup genelinde primlenme ortalamada yüzde 1 civarında gerçekleşti." 

TL varlıkların kâr satışlarının etkisiyle negatif ayrıştığına vurgu yapılan Gedik Yatırım bülteninde ise, "Ticaret savaşlarında ateşkes kararı dün risk iştahını destekleyen temel etken oldu. Risk iştahındaki artışa bağlı olarak dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. Yurt dışı hisse piyasalarında yükselişler kaydedildi. Olumlu gelen enflasyon verisine ve güç kazanan risk iştahına rağmen TL varlıklar kâr satışlarının etkisiyle negatif ayrıştı. Bugün küresel piyasalarda risk iştahının tersine döndüğünü görüyoruz" görüşüne yer verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ