Dolar tekrar 7, Euro da 8 liraya koşuyor

Dolar ve Euro, TL karşısında çarşamba gününden bu yana ciddi oranda yükselişini devam ettiriyor.


Gece Asya piyasalarında işlem görmeye devam eden döviz kurlarında son rakamlar bayram öncesine yaklaştı. Dolar gece saatlerinde 6.49’ları test ederken Euro da 7.62’yi aştı.

Çarşamba günü dolar Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 2.2 oranında artış göstermişti.


Merkez Bankası, piyasaya likidite sağlama yönünde bir adım daha atarak bankalararası para piyasasında gecelik borç alabilme limitlerini iki katına çıkarsa da bu adım öncekiler gibi etkisiz bir adım olarak kaldı.

Merkez’in duyurusunda, 13 Ağustos 2018'de TCMB tarafından gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkanlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağının duyurulduğu anımsatılarak, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 29 Ağustos 2018'den itibaren TCMB bünyesinde faaliyette bulunan bankalararası para piyasasında gecelik vadedeki işlemler için bankaların borç alabilme limitlerinin 13 Ağustos 2018 öncesi limitlerin iki katı olarak uygulanmaya başlanmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanılmıştı.

Yükselişte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da etkisi oldu. Erdoğan, “Birileri ülkemizi ekonomi üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalıştıklarını açıkça da ifade etmekte çekinmiyorlar. İnşallah biz bu dalgayı da atlatacağız. Altyapımız bunu atlatmaya zaten inanıyorum ki kabiliyetlidir, o gücü de vardır” derken “Demek ki onlar bu milleti tanımadılar ama tanıyacaklar. Biz bir ölürüz, bin diriliriz. Yapımız bu, karakterimiz bu” ifadesini kullandı.

Uzmanlar Merkez Bankası'nın eylül ayı toplantısına kadar kurdaki volatilitenin devam edebileceğine dikkat çekiyor. Beklenti ise faizde en az 250 baz puan artış olması yönünde.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ