Dolar son durum ne?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Haziran'dan sonra seri faiz artırım ihtimalini neredeyse ortadan kaldıran gelişmelerle dolar zayıf seyrini sürdürürken dolar/TL de 3.50'nin hemen üzerindeki seyretmeye devam ediyor.
ABD’den gelen başta tarım dışı istihdam olmak üzere veriler, Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen adımlar ve ABD’de iç siyasi gelişmeler doları küresel bazda baskılamayı sürdürüyor.

Dolar endeksi Kongre’de Perşembe günü ABD’li siyasetçilerin sorularını yanıtlayacak olan FBI eski direktörü James Comey’in açıklamaları öncesi yedi ayın en düşük seviyesini gördü. Endeks yüzde 0.2 düşüşle 96.623 düzeyinde bulunuyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre Comey, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Mike Flynn hakkında yürüttüğü soruşturmadan vazgeçmesi için kendisine baskı yaptığı görüşmeler hakkında Kongre’ye bilgi vermeyi planlıyor. Flynn, Rus yetkililer ile yaptığı görüşmeler hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapmadığı için görevinden alınmıştı.


Dolar ABD’de Cuma günü açıklanan ve beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinden bu yana düşüş baskısına karşı koymaya çalışıyor. Zayıf tarım dışı istihdam verisi Fed’in Haziran ayında sonra yapacağı faiz artırımlarının öngörülenden daha yavaş gerçekleşebileceği beklentilerini güçlendirdi.

Dolar ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü para politikası toplantısında daha az gevşek bir duruş ortaya koyacağı beklentisiyle değer kazanan euronun yarattığı baskı altına kalıyor.

Bankacılar dolardaki bu zayıf seyre karşın dolar/TL’de önemli bir psikolojik seviye olan 3.50’nin aşağısında kalıcı bir seyir için henüz yeterli gelişme görmüyorlar. Enflasyondaki yüksek seyir, olası bir kabine revizyonu, jeopolitik endişelere yakın konumdaki olmamız nedeniyle kurda 3.50 altından başta kurumsal olmak üzere döviz talebi görmeyi bekliyorlar ve bu seviyenin altında kalıcılık şimdilik öngörmüyorlar.

Dolar/TL dün en son 19 Aralık’ta gördüğü 3.50’nin altını test ettikten sonra günü 3.53 civarında tamamlamıştı. Dolar/TL bugün güne 3.52 / 3.52 seviyesinden işlem gördü. Sepet bazında TL 3.7475/3.7497, euro/TL ise 3.9715/3.9734 seviyesinde.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.33 valörde son işlem ise yüzde 10.38 oldu. Öte yandan iki yıllık yeni gösterge olan 15 Mayıs 2019 itfalı tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 10.94 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem aynı saatte yüzde 11.03 oldu.
Sözcü
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ