Doğalgaz ve elektrikte korona kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni bir karar aldı.


Buna göre, üç ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları için sayaç okuma yapılmayacak. Abonelere geçmiş tüketim ortalamalarına göre fatura gönderilecek.

Öte yandan Habertürk'ten Olcay Aydilek'in sektörden güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre, şehiriçi dağıtım şirketleri bünyesinde çalışan sayaç okuyacak personeli için de yeni düzenleme yolda. Yüzlerce görevli personelin, abonelerle teması tümüyle kesileceği belirtiliyor.


Buna göre, Batı’da örnekleri görüldüğü gibi doğalgaz ve elektrik şehiriçi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son iki yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Anılan ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak. Söz konusu olan 100 metrekare bir dairenin tüketimi ve faturası ise aynı özellikteki diğer tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.

Sektör kaynakları, hazırlıkları sürdürülen yeni uygulamayı şöyle anlattı:

“Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ