Denizbank, Araplara 3.2 milyar dolara satıldı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli banka ‘Emirates NBD’, Denizbank’ı 3.2 milyar dolara Sberbank’tan aldı.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankası olan Dubai merkezli Emirates NBD, Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank çatısı altındaki DenizBank A.Ş’yi 14.6 milyar TL’ye (3.2 milyar dolar) satın aldı. Emirates NBD ve Sberbank’ın, nihai DenizBank anlaşmasının imzaladığı haberi bu sabah duyuruldu.


Sberbank CEO’su Herman Gref, geçtiğimiz Şubat ayında “Satışla ilgili ön çalışmalara daha yeni başladık. DenizBank için şu anda aldığımız çok iyi bir teklifi inceliyoruz” açıklaması yapmıştı.

Gref, uluslararası piyasalardaki rekabetin son derece çetin olduğuna ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle istikrarlı sonuçlar elde etmenin güçlüğüne dikkat çekmişti.

DenizBank ilk olarak 2006’da Zorlu Grubu tarafından Belçika merkezli Dexia’ya satıldı. Dexia, bankanın yüzde 75’ini o dönem 2.4 milyar dolara satın almıştı. Dexia’nın iflası sonrası 2012’de banka Rus Sberbank çatısı altına girdi.

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, DenizBank’ın yüzde 99,85 hissesi için 3,5 milyar dolar (O dönemki kurla 6,47 milyar lira) ödemişti. DenizBank aktif büyüklüğü açısından Türkiye’nin en büyük dokuzuncu bankası konumunda.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ