Çiğdem Toker: Dağıtım şirketine ‘gizli kararname’li destek sağlanmış

24 Haziran seçimlerinden kısa süre önce, 30 Mayıs 2018 tarihli bir kararnamede özel sektörden bir dağıtım şirketine ‘gizli’ destek sağlandığı ortaya çıktı.
Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in köşesine taşıdığı karar, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle devreden çıkan Bakanlar Kurulu'nun son zamanlarında alınmış bir karar.

 
Toker, kararın, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürülüğü'nden de bazı bakanlık ve kurumlara gönderildiğini ancak Resmi Gazete'de yayımlanmadığını söylüyor.

“Normalde, milli güvenlikle devlet sırrıyla ilgili birtakım kararların Resmi Gazete'de yayımlanmadığını biliriz. Ama ‘tarımsal destekleme’ görünümü altında bir özel sektör şirketine mali kaynak sağlayan bir karar neden yayımlanmaz acaba?” diye soran Toker, şöyle devam ediyor:

“Aslında yedi maddelik kararnamenin içeriği, sorunun cevabını kendiliğinden veriyor. Konu: Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçilere beş yıl boyunca tarımsal amaçlı sulamada kullanacak elektrik tüketim bedeli üzerinden destekleme. Gizli Bakanlar Kurulu kararnamesinde art arda sıralanan bu iller, hangi elektrik dağıtım şirketinin görev ve yetki alanında peki? Cevap: Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Kısa adıyla DEDAŞ.”

DEDAŞ, Türk Telekom satışında da öncü bir rol oynayan ve 2015'e dek Kuveyt Türk yönetiminde de yer alan işadamı Abdullah Tivnikli'nin söz ve pay sahibi olduğu bir şirket. 

DEDAŞ'ın kapsadığı dağıtım bölgesinin temel sorunun, kayıp kaçak oranının uzun yıllardan beri çok yüksek oluşuna dikkat çeken Toker, “Seçimden önce hazırlanıp yayımlanmayan bu kararname, geriye dönük 1 Ocak 2018'den itibaren yürürlüğe girmek üzere yazılmış. Bu yıl yüzde 65 ile başlayıp her yıl 10 puan azalarak beş yıla yayılacak bir destekleme süresi” diyor.

Ödemelerin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacağını belirten Toker, şu soruları yöneltiyor:

Şimdi soruyoruz: Bu karar neden Resmi Gazete'de yayımlanmadı?
Bir şirkete ayrıcalık tanındığı için mi gizli çıkarıldı?
Tarım çiftçisi desteklenecekse, Türkiye'deki diğer çiftçiler neden desteklenmiyor?
Kararnamede öngörülen fatura bedelleri şirkete aktarıldı mı, yoksa başka bir düzenleme daha mı bekleniyor?
Tivnikli vaktiyle “Devlet dağıtım işini bizden geri alsın” diye açıklama yapmıştı. Bu kararname o talebin dolaylı biçimde yerine getirilmesi mi acaba?
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ