CHP'li Akın: Genel aydınlatma tarifesi 1 yılda 6 kat arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, kamunun genel kullanımına yönelik bölgelerdeki aydınlatma tarifesinin bir yılda ise 6 kat arttığını söyledi.
İktidarın milyonlarca vatandaşın faturasını ödeyemediği için elektriğinin kesildiği bir dönemde vatandaşı rahatlatmak yerine, 21 dağıtım şirketine kamudan milyarlarca lira tutarında kaynak aktardığını söyleyen Akın, genel aydınlatma tarifesine ilişkin raporunda şu değerlendirmeleri yaptı.

CADDE, SOKAK, ALT-ÜST GEÇİT, MEYDAN…

“Genel aydınlatma tarifesi EPDK tarafından belirleniyor. Genel aydınlatma kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üst geçit, köprü, meydan ve yaya geçidi gibi yerler ile vatandaşların ücretsiz kullanımına açık ve kamuya ait park, bahçe, tarihi ve ören yerlerinin aydınlatılması ile trafik sinyalizasyonunu kapsıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden dağıtım şirketlerine EPDK tarafından belirlenen genel aydınlatma tarifesi kapsamında ödeme yapılıyor.


‘BİR YILDA 6 KAT ARTTI’

Genel aydınlatma tarifesi 2022 yılına kadar genellikle konut tarifesinden daha düşük tutardayken, son bir yılda yapılan artışlarla bu tablo tam tersine döndü. Genel aydınlatma tarifesi son bir yılda yüzde 495 oranında arttı. Temmuz 2021’de konut tarifesinin yaklaşık yarısı tutarında olan tarife bugün konut tarifesinin neredeyse iki katına çıktı.

‘HAZİNE’DEN YANİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKACAK’

CHP’li Akın, şöyle devam etti: “2021 yılında 3,5 milyonu aşkın abone faturasını ödeyemediği için elektriksiz kaldı. İktidar Türkiye’de derin bir enerji yoksulluğu yaşanırken, yılbaşında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yaptı. Şimdi ise milyarlarca lira tutarında kamu kaynağını yine özel şirketlere aktarmaya hazırlanıyor. Dağıtım şirketlerine ödenecek genel aydınlatma bedeli bir yılda neredeyse 2,5 kat arttı. Milyarlarca lira Hazine’den – yani vatandaşın cebinden çıkacak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ