CHP sordu Bakan Albayrak itiraf etti: İşsizlik fonu kamu bankalarında kullanıldı

Bakan Albayrak’tan işsizliğin 7 milyona ulaştığı ülkemizde tepki çekecek bir itiraf geldi. Albayrak, CHP'nin soru önergesine cevaben "işsizlik fonu kamu bankalarında kullanıldı" itirafında bulundu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün soru önergesine verdiği yanıtta işsizlik fonunun kamu bankalarında kullanıldığını söyledi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, İYİ Partili Öztürk önergesinde, Eylül 2018’de Halkbank, VakıfBank ve Eximbank’ın 2 gün içerisinde 10 milyar 875 milyon TL tutarında tahvil satarak sermaye yeterlilik oranlarını iyileştirdiklerine dikkati çekti.


ALBAYRAK KANUNA DAYANDIRDI

Albayrak, fondan ne kadar aktarım yapıldığını belirtmezken, “Bahsi geçen işlemler 4749 (Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun) sayılı kanunun 12. maddesi çerçevesinde gerçekleştirilmektedir” yanıtını verdi. Albayrak’ın belirttiği Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Yasa’nın “nakit, borç ve risk yönetimi” başlıklı maddesinde, kamu kaynaklarının nasıl değerlendirileceği düzenleniyor.

İŞSİZLİĞİN 7 MİLYONA YAKLAŞTIĞI AÇIKLANMIŞTI

TÜİK, haziran ayında işsizliğin yüzde 13’e yükseldiğini açıklamıştı. DİSK-AR ise haziran ayı verilerine göre geniş anlamda işsizliği 7 milyona yaklaştığını duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ