​Bursa'nın köklü firması da konkordato istedi

Ekonomik krizle hayatımıza giren konkordato furyası biraz hız kesse de, tam anlamıyla durmuş değil.
Birçok dev şirketten yeni konkordato ilanı haberleri gelmeye devam ediyor.


Bu halkaya katılan son firma ise kestane şekerinin tanınmış markası Bursalı Kafkas oldu.

Dünya gazetesinin haberine göre, konkordato talebinde bulunan Kafkas’a yasa gereğince geçici konkordato mühleti verildi.

Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalı’nda 27 Haziran’da yayımlanan Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin konu ile ilgili kararında şunlar kaydedildi:

“Davacılar İnci İnhal, Kafkas Pasta Şekerleme San. ve Tic. A.Ş. tarafından adî konkordato talep edilmiş ve İ.İ.K.’nın 286’ncı maddesinde belirtilen belgelerin eksiksiz olarak sunulduğu belirlenmiştir. Yasa gereğince geçici konkordato mühleti verilmiş, tensiben alınan kararların bir kısmının ilanı gerekmiştir."

Haberde yer alan bilgiye göre, aile içindeki birtakım anlaşmazlıklar nedeniyle Kafkas grubuna geçtiğimiz günlerde kayyum atandığı da söyleniyor.

Dünya'nın aktardığına göre Kafkas’ın kurucusu Ali Şakir Tatveren, 1930 yılında Kafkas Kolektif Şirketi'ni kurarak ilk dükkanını Bursa’da Atatürk Caddesi’nde açtı.

Tatveren’in 1957 yılında vefatı üzerine şirket yönetimine eşi Nedret Tatveren ve çocukları Alparslan, Atilla ve Yüksel Tatveren geçti. Pasta ve şekerleme yapımında aranılan isim olan Kafkas, karyoka adıyla çıkan üzeri çikolata kaplı kestane şekerlemesi ile de tanındı. 1970’lere doğru artan talebi karşılayabilmek için teknolojik altyapısını yenileyen Kafkas, 1980’li yıllarda kestane şekerinin türevlerini yapmaya ve Bursa dışına bayilik vererek markalaşma yolunda ilerlemeye başladı.

1995 yılında Kafkas’ın şirket yapısı AŞ’ye dönüştü. 100’ün üzerinde farklı ürün çeşidine sahip Kafkas, bugün dördüncü kuşağın yönetiminde. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Kafkas, yılda 700 ton kestane işleme kapasitesine sahip.

Ekonomist Atilla Yeşilada, haziran ayında kaleme aldığı yazısında konkordatoların uzun süre bitmeyeceğine dair grafiklerle analiz yapmıştı.

2018’de istifa eden devler arasında Ulusoy Ulaşım, Pamukkale Turizm, Hotiç, Eminiş Ambalaj ve Keskinoğlu Tavukçuluk yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ