Benzinin litresi son zamla 6 lirayı geçti

Türk Lirası'nda yaşanan hızlı kayıplardan sonra akaryakıta da zamlar yapıldı. Benzine yapılan son zamlarla birlikte litre fiyatının 6 lirayı aştığı görüldü.
Lirada yaşanan hızlı erime akaryakıtta zamların ardı ardına gelmesine yol açıyor. Motorine 24 saat içinde yapılan zamlar 30 kuruşu bulurken, şimdi de benzine 16 kuruşluk zam yapıldı. Böylece İstanbul’da benzinin litre fiyatı 6 lira 8 kuruşa yükseldi. Yılbaşından bugüne benzine yapılan zam 51 kuruşu buldu. Motorinde ise yılbaşında 5 lira 3 kuruş olan fiyat şimdi 5 lira 57 kuruşa kadar yükselmiş durumda.

AKP HÜKÜMETİNİN BAKANINDAN RİCA VAR

Akaryakıt zamlarına en ilginç tepki hükümetten geldi. Fiyatların yükselmesindeki sorumluluğunu unutan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Motorin ve akaryakıtla ilgili zamları da arka arkaya gördük. Kurumlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum, bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum. Çünkü diğer taraftan bunun toparlanacağını ümit ediyoruz. Toparlanma olduğunda aynı kurumların fiyatları aşağı çekmede de aynı iştah ve heyecan içinde olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.


ENFLASYONU DA ARTTIRIYOR

Yılbaşından bu yana yüzde 10’a ulaşan akaryakıt zamları, enflasyon endişelerinin daha da yükselmesine yol açıyor. Harcama gruplarında yüzde 17,47’lik bir ağırlığa sahip olan ulaştırma grubunda mart ayı verilerine göre enflasyon yüzde 13’ü aşmış durumda. Yeni zamlarla birlikte bu oranın çok daha fazla artması bekleniyor. Bunun yanında, akaryakıta yapılan zamlar tüm kalemlerde maliyetleri artırığ, iğneden ipliğe her üründe yeni zamların habercisi durumunda. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ