BDDK kararı sonrası bazı bankalar kredi kullanımını durdurdu

Şirketlerin TL krediye erişimine döviz sınırlaması getiren BDDK kararının ardından, bazı bankalar yeni kredileri geçici durdurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), belirli tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin Türk Lirası (TL) krediye erişimini engelleyen kararının ardından, bazı bankalar düzenlemenin ayrıntıları netleşinceye kadar yeni TL kredi kullanımını durdurdu.

Reuters'ın haberine göre, BDDK'nin ticari kredi kısıtlamasının ardından, bazı bankalar düzenlemenin ayrıntıları netleşinceye kadar yeni TL kredi kullandırımını durdurdu.


Konuya ilişkin Reuters’ın görüş aldığı üç bankacılık kaynağı, bankaların kredi kullandırmaya devam etmek için sürecin netleşmesini beklediklerini, bu nedenle bazı bankaların yeni kredi kullandırmayı durduğunu kaydetti.

Konuya ilişkin görüşü alınan bir kaynak, "Kararda bağımsız denetime tabi olma koşulu ön koşul. Eğer bağımsız denetime tabi değilse şirket etkilenmez bu karardan. Böyle olan çok sayıda şirket de var tabi. Ancak bağımsız denetime tabi olma şartı da sıkılaştırılırsa o zaman kapsam değişir" dedi.

BDDK tarafından ayrıca dün yapılan basın açıklamasında, kararın bazı şirketlerin TL kredi kullanıp döviz almasını engellemek için alındığı ifade edilerek, “Bazı şirketlerin… döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri… görülmüştür. Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynakları… döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir” denildi.

BDDK'NİN KREDİ KARARI

BDDK elinde belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını engelleyen bir karar aldı. Karara göre, halihazırda nakdi döviz varlığı 15 milyon TL üzeri olan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

Türkiye’de 2018’den bu yana liranın negatif reel getirisi başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı bireylerin ve şirketlerin tasarrufları dövize kaymıştı. Öte yandan Merkez Bankası'nın enflasyonda görülen yükselişe rağmen politika faizini düşürmesi ve yüzde 70’i aşan enflasyona rağmen politika faizini yıl başından bu yana yüzde 14 seviyesinde koruması yatırımcıların TL’den uzaklaşmasına neden oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ