‘Bayramda vakalar artacak, hastanelerde şimdiden yer yok’

Mardin’de korona virüs salgını ciddi boyutlara ulaşırken, sağlıkçılar Kurban Bayramı’nda durumun daha kötü noktaya varabileceği uyarısında bulundu, hastane ve yurtlarda şimdiden yer kalmadığına dikkat çekti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi önceki gün yaptığı açıklamayla kentteki vaka sayısının 5 bine yaklaştığını duyurdu. Kentte 200 sağlık çalışanının salgına yakalandığı, hastane ve yurtların tamamen dolduğu, teşhis konulanların çevre illerdeki hastanelere sevk edildiği belirtilen açıklamanın ardından kentte test sayısının da günlük 140 ile sınırlandırıldığı belirtildi.

Salgının Mardin’de kontrolden çıktığı belirtilirken, konuya dair yetkililerden ise herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamada, kentteki vaka sayısına değinmeden zatürre hastalarında en yüksek artışın yaşandığı 4 kentten birinin Mardin olduğunu kaydetti.


‘KESİN RAKAMLARI BİLMİYORUZ’ 

Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Derya Etem, kentte bilgilerin şeffaf bir şekilde paylaşılmaması nedeniyle kesin bilgilere ulaşamadıklarını belirtti. Etem, ellerindeki verilerin hastalar ve sağlıkçılar üzerinde topladıkları verilerle sınırlı olduğunu dile getirdi. Mardin’de vaka sayısının 5 binin üzerine çıktığını ifade eden Ethem, Kızıltepe’nin ise vakaların en yoğun yaşandığı ilçe olduğunu söyledi.

‘NORMALLEŞME’DEN SONRA VAKA SAYILARI HIZLA ARTTI’  

Özel ve devlet hastanelerinde acil olmayan ameliyatların yapılamadığını belirten Etem, kentteki devlet hastanelerinin tüm katlarının dolu olduğunu ifade etti. 1 Haziran öncesinde Mardin’in vaka sayısının az olduğunu ancak bu tarihten itibaren vaka sayısının artış gösterdiğini belirten Etem, “O günlerden bu günlere geldik. Hastanelerde yer yok. Yurtlarda yer kalmadı. Yurtlardaki Kovid-19 hastalarının takibini hekim arkadaşlarımız Covid-19 nöbeti tutarak takip ediyorlar. Mart-Nisan-Mayıs ayları itibari ile vaka sayısı belli bir sınırın altında iken, 1 Haziran itibari ile ‘normalleşme’ kavramı kullanılır, kullanılmaz çok hızlı bir şekilde vaka sayısında artış oldu” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIK ALT YAPISI YETMİYOR’

Gönderilen testlerin Mardin Devlet Hastanesi’ndeki ünitenin kapasitesini aştığını belirten Etem, yerelin bir sağlık politikası geliştirme imkanı olmadığını dile getirerek, Türkiye’de bir “normalleşmeden” bahsedildiği andan itibaren kapasite aşımı nedeniyle uygulanması gereken sağlık tedbirlerinin uygulanamadığını belirtti. Hekimler ile sağlık çalışanlarının yoğun bir emek harcayarak, çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Etem, “Yetmiyor; şu anda Mardin’in sağlık alt yapısını aşan bir düzey de hızlı bir vaka durumu ortaya çıkıyor” dedi.

‘BAYRAMDA PATLAMA OLABİLİR’

Covid-19’un ulaşmasının en zor olduğu kırsal mahallelerde de vaka sayısının arttığını kaydeden Dr. Derya Etem, Kurban Bayramı’nda vaka sayısında patlama olmasından endişe ettiklerini söyledi. Bayramdan bir hafta sonra sonuçları göreceklerini belirten Etem, vaka sayısındaki artış hızının sağlık hizmetlerinin kapasitesinin aşması nedeniyle ölümlerin artmasına neden olacağını belirterek, bundan dolayı önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

‘COVID-19 DIŞINDA HİZMET VERMEMEYE BAŞLADIK’

Mardin’de pandemi sürecinin ilk dönemlerinde halkın durumun ciddiyetinin farkında olması nedeniyle sürecin kontrollü bir şekilde yürütüldüğünü hatırlatan SES Eşbaşkanı Bilek de, “Normalleşme adı altında atılan adımlar ile birlikte salgının bittiği, kontrol altına alındığı izlenimi verildi. Doğal olarak bu da halkın önlemlere dikkat etmemesine neden oldu. Bu da virüsün yayılmasına ortam sağladı. Son günlerde neredeyse Covid-19 hastası dışındaki hastalara hizmet verememeye başladık” dedi.

‘ENFEKTE OLAN SAĞLIKÇILAR PİK SEVİYESİNDE’ 

Sağlık hizmetlerinde kalitesizliğe doğru gidişat olduğunu belirten Bilek, Covid-19 dışındaki hastaları ameliyatlarını ertelemek zorunda kaldıklarını dile getirerek, “İkinci basamakta çökmeden kasıt bir niteliksizlik olduğundan bahsedebiliriz” dedi. Bilek, aile hekimlerinin hizmet vermekte güçlük çektiklerini ve enfekte olan aile hekimleri sayısının pik seviyesinde olduğunu kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ