Bankaların gelirlerine el koyma dönemi yolda

Bankaların gelirlerinin yüzde 5'ine el konulma olanağı veren düzenleme, torba teklifle Meclis'e sunulurken, uzmanlar böylesi bir adımın 2001'deki gibi bir banka krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu.


Bankacılık Kanunu'nda değişiklik öngören ve torba teklifle Meclis'e getirilen tasarı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 'manipülatif' işlem yaptığı iddia edilen bankaların gelirlerinin yüzde 5'ine el koymayı içeriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bankalarla ilgili, bir süre önce, "Gözlerinin yaşına bakmayız" açıklaması yapmıştı.


Teklif, 40 maddeden oluşan torba yasa tasarısı içinde Meclis Başkanlığı'na sunulurken, düzenleme yasalaşırsa, Kanal İstanbul gibi projeler için vatandaşlardan para toplamanın önü de açılacak.

BirGün Gazetesi'nin haberine göre, teklifin 11’inci maddesinde, “manipülatif işleme yaptırım” maddesinin kabul edilmesi halinde, “finansal piyasalarda yapay arz veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması, farklı araçlarla gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin yanıltıcı bir şekilde yönlendirilmesi” gibi işlemler, manipülasyon ve yanıltıcı işlem olarak kabul edilecek. Bu işlemin yapılıp yapılmadığına Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı BDDK karar verecek. Manipülatif işlem yaptığı düşünülen bankanın yıllık gelirlerinin yüzde beşine el konulacak. Düzenlemenin, yabancı ortaklı bankaların Türkiye’den çekilmesine neden olabileceği uyarıları yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ