Avrupa Merkez Bankası, Türkiye'nin swap talebini reddetti

Türk hükümetinin sabit para cinsinden likidite arayışının bir parçası olarak, Merkez Bankası geçen ay, ekonomik açıdan güçlü devletlerin merkez bankalarına yönelik talepleri gibi Avrupa Merkez Bankası'na da para takası (swap) için başvurmuştu.Ancak, Kappa News sitesi, Ankara’da konuya vakıf kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Avrupa Merkez Bankası’nın Türkiye’nin bu talebini reddettiğini yazdı.


Öte yandan Kappa News'ün konu hakkındaki sorusuna Avrupa Merkez Bankası sözcüsü "yorum yok" diye cevap verdi. 

Avrupa Merkez Bankası küresel koronavirüs Kovid-19 salgının başlamasından bu yana ABD, İngiltere, Kanada, Japonya, İsviçre ve Avrupa Birliği'nin Avro Bölgesi dışındaki üye ülkeleri Danimarka, Hırvatistan ve Bulgaristan ile para takası anlaşmaları imzalamış durumda.

Türkiye ekonomisi son iki aydır ülkenin mevcut ticaret dengesini önemli ölçüde etkileyen ve Türk lirası üzerinde önemli baskı yaratan küresel koronavirüs krizi nedeniyle önemli parasal baskılarla karşı karşıya. TCMB, döviz piyasalarında liranın değerini korumak için son iki aydır döviz rezervlerinde on milyarlarca dolar kullandı ve bu durumu kritik seviyelere getirdi.

Hatırlanacağı üzere, TCMB geçtiğimiz nisan ayında ABD Merkez Bankasına da başvurmuştu, ancak ABD Merkez Bankası, Türkiye ile para takası anlaşması yapmak konusunda isteksiz görünüyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dış finansman operasyonlarını yürüten New York biriminin eski başkanı William Dudley de, "Türkiye'de swap hattına ihtiyaç duymasının nedenleri Fed'in hedefleriyle uymuyor. ABD ile inişli çıkışlı ilişkileri olan bir ülkeye Fed'in swap hattı açacağını hayal etmek de zor" ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ