​"Artış sürecek, dolarda orta vade hedefi 4.20 TL, EURO'da 5.23 TL"

ABD hisse senetleri, ılımlı çıkan ABD enflasyon verisinin Fed'in faiz artırımlarını hızlandırma konusunda baskı altında kalmayacağı spekülasyonunu güçlendirmesinin ardından yükselirken dolar düşüşe geçti ve kazancını geri verdi.
BllombertHT'de yer alan habere göre Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys yaptığı değerlendirmede risk iştahının azaldığı bu dönemde doların TL karşısında daha da yükselebileceğini söylüyor.
 
Matys "Kurda bir sonraki izleyeceğimiz önemli seviye 3.90 olacak. Dolar/TL  yukarı yönlü ivmeyi hızlı bir şekilde kazanabiliyor. Dışsal koşullar bu dönemde riskli varlıklar için daha az olumlu. Böyle bir dönemde de Lira da kırılgan bir yapı gösterebilir" diyor.
 
Matys, Türk Lirası'nın son dönemde en yüksek getiri sağlayan gelişen ülke paralarından biri olmasının yabancı yatırımcıları cezbetmeye devam edeceğini belirterek, "Ancak risk iştahının azalmaya başladığı bu dönemde yüksek getirili gelişen ülke paralarına olan iştah da azalıyor. Türkiye'de artan cari açık ve jeopolitik risklerin de etkisiyle Türk Lirası kırılgan görünüyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

 
Dolar bugün Lira karşısında 3.85'i aşarak 18 Aralık'tan beri en yüksek seviyeye çıktı, euro da 4.75'i aşarak yeni zirve seviyeye tırmandı.
 
Kurdaki yukarı yönlü sert hareketin teknik analiz açısından değerlendirildiğinde “yukarı yönlü kırılma” olarak adlandırılabileceğini vurgulayan Matys, “Hatırlatmak üzere; geçtiğimiz birkaç ayda 4.20 seviyesindeki orta vadeli hedefimize doğru Dolar/TL 'nin yukarı yönlü kırılmasına ilişkin risk bulunduğunu tartışmıştık” diyor.
 
İzlenecek sıradaki kilit seviyenin 3.8970 ile 14 Aralık zirvesi olduğu belirtilen Rabobank raporunda, bu seviyenin üzerindeki bir kapanışın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.9826'yı hedefleyebilecek yukarı yönlü bir hareketi doğrulayacağı ifade ediliyor.
 
Rekor kıran Euro/TL kuruna dair değerlendirmede bulunulan raporda, “2016 ortasından 2017'nin başlarına dek süren yukarı yönlü güçlü hareketi ölçerek 4.9137 potansiyel hedefini edindik. Bununla birlikte dolar/TL ve Euro/TL  kurlarından çıkardığımız 2018 hedefi 5.23 ile çok daha yüksek” deniliyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ