‘Amazon Prime Day’ indirim satışları başladı

İnternet alışveriş devi Amazon’un bu yıl 4.’sünü düzenlediği ‘Amazon Prime Day’ indirimleri başladı.


Milyonlarca internet alışveriş tutkununun her yıl dört gözle beklediği Amazon Prime Day bugün New York yerel saatle 15.00’da başladı.

Toplamda 36 saat sürecek olan Prime Day boyunca Amazon Prime üyeleri kitaplardan elektronik cihazlara, ev eşyalarından giyime pek çok üründe geçerli bir milyondan fazla indirim ve fırsattan yararlanabilecek.


AMAZON PRİME DAY NEDİR? 

İnternet üzerinden alışveriş yapanlar, geleneksel olarak Kara Cuma’dan (Black Friday) sonraki pazartesi günü ‘Siber Pazartesi’ adı altında alışveriş yapıyordu. Amazon’un online alışverişinde söz sahibi olduktan sonra ‘Amazon Prime Day’ etkinliğini başlattı. Prime Day kısa sürede alışveriş etkinliğine dönüştü.Amazon Prime Day günlerinin yıllara göre satış oranları.Bu yıl Prime Day ABD’nin yanı sıra Kanada, İngiltere, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Avustralya, Almanya, İspanya, İtalya, Çin, Japonya, Hindistan ve Singapur dahil olmak üzere toplamda 17 ülkede gerçekleşecek.

Etkinlikte Amazon, kendi ürünlerini internet üzerinden alışveriş severlere sunuyor. Bir yandanda Amazon Prime üyeliğinin sayısını artırıyor. Amazon’un 100 milyondan fazla Prime üyesi var.

36 saatlik indirimli satışlarda Alexa ile çalışan Echo, Fire TV ve Fire Tablet gibi Amazon’un kendi cihazlarında büyük indirimler bulunuyor. Ayrıca farklı sektörlerden çeşitli markalarda dev indirimler ve promosyonlar uyguluyor.

36 SAAT İÇİNDE 3,4 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ BEKLENİYOR 

Toptancı şirketleri üzerinde çalışmalar yapan Coresight Research kuruluşu, bu yılki Prime Day’de 3,4 milyar dolarlık satış yapılacağın ön görüyor. İndirimli saatleri başlamadan önce Amazon hisseleri de borsada büyük değer kazandı. Kuruluşun verilerine göre son 3 yılda 10 milyon insanın ‘Amazon Prime’a üye oldu. Şirketin amacı, Amazon’da alışveriş yapan herkesi Prime üyesi yapmak.

Consumer Intelligence Research Partners kuruluşuna göre, Prime üyesi olan alışveriş tutkunları yılda bin 400 dolar harcıyor. Üye olmayanlar ise ortalama 600 dolar harcıyor.

Amazon’un değerinin yaklaşık 150 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

AMAZON PRİME ÜYELİĞİ NEDİR? 

Amazon’un 2005’te sunmaya başladığı bir hizmet olan Amazon Prime üyeliğine sahip kullanıcılar tüm yıl boyunca çeşitli indirim ve hizmetlerden faydalanabiliyorlar. Özellikle iki gün içinde ücretsiz teslimat hizmetiyle bilinen Amazon Prime üyeliği kullanıcılara binlerce film, dizi ve televizyon programını ücretsiz ve sınırsız izleme imkânı tanıyor.

Amazon Prime üyeleri Amazon Müzik kapsamında yüzlerce Amazon Playlist’ine, yüzbinlerce kitap ve yüzlerde filmlere ulaşabiliyor.

Amazon, önceliğini kendi çektiği dizilere veriyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ