Almanya yasağı uzattı; Turizm Rusya’ya mahkum

Rusya ile uçuşlar 1 Ağustos itibariyle başlayacak. Sektör bütün umudunu Rusya’dan gelecek turistlere bağlamış durumda. Peki Rusya’dan yıl sonuna kadar kaç turist gelir?
Turizm sektörü tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Almanya AB Ülkeleri ve Vatikan haricindeki ülkelere seyahat uyarısını 31 Ağustos 2020’ye kadar uzattı. Yasaklı ülkeler arasında Türkiye de var.

Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre Geçtiğimiz yıl Almanya’dan gelen turist sayısı 5 milyondan fazlaydı. Rusya ile uçuşlar ise 1 Ağustos itibariyle başlayacak. Sektör bütün umudunu Rusya’dan gelecek turistlere bağlamış durumda. Rusya, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke ünvanına sahip. Geçtiğimiz yıl Rusya’dan gelen turist sayısı 7 milyon 17 bin olarak kayıtlara geçmişti.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı Haziran ayı ziyaretçi verilerini de açıkladı. Haziran ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 95,96 azalarak 214 bin 768 olarak gerçekleşti. 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 azalış göstererek 4 milyon 507 bin 479 oldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde rakam 21 milyonu aşmıştı.


Pandeminin en fazla etkilediği sektörlerden biri de turizm oldu. Otellerde doluluk oranları Nisan ve Mayıs ayında yüzde 10’lara kadar düştü. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), pandemi kısıtlamalarının gevşetilmeye başladığı haziran ayına ilişkin otel doluluklarını bir kaç gün önce açıkladı. Dünya çapında veri ve analiz şirketi STR’nin TÜROB için hazırladığı Haziran Destinasyon Performans Raporu’na göre, Türkiye’nin Haziran 2020 otel dolulukları, 2019 yılının aynı ayına göre yüzde 68,4 azalarak yüzde 21,2’ye geriledi.

EN FAZLA ZİYARETÇİ ALMANYA’DAN

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise 2020 yılı Haziran ayı ziyaretçi verilerini açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’den alınan geçici verilere göre; 2020 yılı Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 96 oranında azalarak 214 bin 768 oldu. Haziran’da en fazla yabancı ziyaretçi 63 bin kişiyle Almanya’dan geldi. Onu 15 bin kişiyle Bulgaristan, 13 bin kişiyle Hollanda izledi. Hollanda’yı İngiltere ve Belçika takip etti.

21 MİLYONDAN 4 MİLYONA DÜŞTÜ 

2020 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 azalarak, 4 milyon 507 bin 479 oldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde Türkiye, toplam 21 milyon 151 bin ziyaretçi ağırlamış ve toplam 12 milyar 603 milyon 642 bin dolar turizm geliri elde etmişti. 2019’da toplam 51,7 milyon ziyaretçi, 34,5 milyar dolar turizm geliri rakamına ulaşılmıştı.

ALMANYA KAPILARI KAPATTI

Almanya’dan beklenen haber gelmedi. Almanya, AB ülkeleri  ve Vatikan haricindeki ülkelere seyahat uyarısını 31 Ağustos 2020 ye kadar uzattı. Uyarının belirlenen bu süre öncesinde kaldırılması, ülkelerdeki gelişmelere göre söz konusu olabileceği belirtildi. Türkiye, geçtiğimiz yıl Almanya’dan 5 milyondan fazla turist ağırlamıştı. 

RUSYA İLE UÇUŞLAR BAŞLIYOR 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rusya ile uçuşların alınacak bir dizi önlemle 1 Ağustos 2020 itibari ile başlatılacağını ve ilk olarak Moskova, Saint-Petersburg, Rostov-on-Don’dan Ankara ve İstanbul arasında seferlerin gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Rusya’dan tatil bölgelerine doğru uçuşların ise 10 Ağustos 2020’den itibaren yapılacağını ve Antalya, Bodrum ve Dalaman Havalimanları ile olacağını belirtti. Rusya geçtiğimiz yıl 7 milyonun üzerinde turistle Türkiye’ye en fazla ziyaretçi gönderen ülke.

RUSYA’DAN NE KADAR TURİST GELİR?

Sektör umudunu Ruslara bağlamış durumda. Peki Rusya’dan yıl sonuna kadar kaç turist gelir? Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019 Ağustos-Aralık aylarında Rusya’dan 3 milyon 265 bin turist gelmişti. Ancak bu yıl bu rakamlara ulaşmak mümkün gözükmüyor. En iyi ihtimalle 2020 yılında Rusya’dan gelen toplam turist sayısının 2-2,5 milyon civarında olması bekleniyor. Söz konusu rakamlar sektörü kurtarmayı bırakın, nefes bile aldıramaz…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ