​Alaattin Aktaş: Hayret edilesi durum, küçülme nasıl yüzde 3’te kaldı?

Türkiye ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde üç küçüldü. Tahminler, bu rakamın biraz daha üstündeydi. 2018’in sonunda gelen daralmanın 2019’da da devam edeceği söyleniyor.Dünya yazarı Alaattin Aktaş, “Hayret edilmesi gereken Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde küçülmesi değildir... Hayret edilmesi gereken küçülmenin nasıl olup da yalnızca yüzde 3’te kaldığıdır” görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:


“TÜİK’in hesapladığı sanayi üretiminde geçen yıl son çeyrekte önceki yıla göre yüzde 7 azalma olurken... GSYH kapsamındaki sanayi sektöründe yüzde 6.4’lük daralma yaşanırken... Toplam GSYH’de ortaya çıkan küçülmenin yüzde 3 düzeyinde kalmış olması şaşırtıcıdır, sürprizdir.”

Aktaş’a göre, yüzde 5.5-6.0 dolayına ulaşması beklenen son çeyrek küçülmesinin yüzde 3’te kalması sayesinde yıllık büyümenin yüzde 2.6’da tutunabilmesi büyük başarı…

2018’in son çeyreğinde, sanayi üretiminin yüzde 7, GSYH kapsamındaki sanayi sektörü yüzde 6.4 küçülürken, toplam milli gelirdeki küçülme ise yüzde 3'te kaldı.

“Peki, bunu ne sağladı?” sorusuna cevap arayan ekonomist, “Yılın son çeyreğinde sanayi sektöründeki küçülme yüzde 6.4’ü bulurken, GSYH’nin sanayi dışında kalan sektörlerindeki küçülme yüzde 2.1 olarak gerçekleşti. Böylece son çeyrek küçülmesi yüzde 3'te kaldı” yanıtını veriyor.

Büyüme oranının yüzde 2.6’da kalmasıyla birlikte 2019’un büyümesinin de aşağı yönlü revize edileceğini düşünen Aktaş, “Ama şunu biliyoruz; uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin bu yıl az da olsa büyümek bir yana küçüleceği tahminini dile getiriyorlar” ifadesini kullanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ