AKP'nin 15 yıllık özelleştirme bilançosu

AKP'nin 2002'de iktidara geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği özelleştirmelerin maddi değeri 58.4 milyar doları buldu.
14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile gündeme gelen tartışmada, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan rakamlara göre, AKP iktidarı boyunca çok sayıda kamu kuruluşu özelleştirdi.
 
Elde edilen 58.4 milyar dolara ilave olarak 2.5 milyar dolarlık bölüm henüz devletin kasasına girmedi.
 
Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberine göre, Ağbal CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in özelleştirme ile ilgili sorularını yanıtladı.

 
Ağbal yanıtta şunları belirtti:
 
"101 kuruluşta bulunan kamu payları ile 10 liman, 90 elektrik santrali, 40 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 3 bin 703 taşınmaz, 37 maden sahası, 3 gemi, 6 bin 808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri özelleştirilmiştir.
 
Ayrıca, iki kuruluştaki kamu payları ile bir işletme, bin 230 taşınmaz, 95 gemi ve 102 kalem makine-teçhizat da toplam 1 milyar dolar bedelle kamu kurumlarına devredilmiştir."
 
Şeker fabrikalarının kapatılacağını belirten Gürer sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şimdi de gözlerini şeker fabrikalarına diktiler. Bu fabrikalar özelleştikten sonra akıbetleri diğer fabrikalarda olduğu gibi kapanmak olacak. Binlerce işçi, on binlerce çiftçi mağdur edilecek. Bu satışlarda, görülmeyenler de var. Milyarlık hurdalar bedelsiz verildi. Özelleştirme sürecinde değersiz kılınan hurdaya çıkarılarak sıfırlananlar ile olan biten gün yüzüne çıktığında yaşananların ne kadar büyük boyutlu olduğu daha açık görülecek."
 
Türkiye'de özelleştirilen şirketler arasında  Türk Telekom, TEDAŞ ve PETKİM gibi önemli kuruluşlar da bulunuyor. TEKEL ve SEKA gibi kuruluşlar da özelleştirildikten sonra kapatıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ