AKP döneminde emekli olanların maaşları artmayacak!

Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak maaşlarına yüzde 3, enflasyon farkından dolayı da 4.36 oranında zam yapılacak. SSK emekli aylıkları ise yüzde 8.36 artacak.


Ancak AKP döneminde emekli olan ve maaşları 1500 TL’ye yükseltilenler zamdan yararlanamayacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı da belli oldu. Memur ve memur emeklilerinin maaşları yüzde 7.36 oranında arttırılacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak’ta ödenecek.


ENFLASYON ZAMMI YÜZDE 4.36

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda yüzde 14,60 oldu. TÜİK’in Aralık ayına ilişkin tüketici fiyat endeksini açıklamasıyla memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı da belli oldu. Memura 4.36 enflasyon zammı gelecek. Yüzde 3 de sözleşme zammı alacak ve memur ve memur emeklileri toplam yüzde 7.36 ocakta zam alacak.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE 8.36 ZAM YAPILACAK

Memur ve emekli zamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 oranında arttı. 6 aylık dönemde memur ve memur emeklilerin alacağı enflasyon farkı yüzde 4,37 olarak açıklandı. Bu kapsamda memur zammı yüzde 7,36, SSK ve Bağkur emekli zammı yüzde 8,36 oldu.

UZUN YILLAR ZAM ALAMAYACAKLAR

Geçen yıl nisan ayında koronavirüs salgınının ekonomi üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin azaltılması için açıklanan paket kapsamında en düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkarıldı. Bu değişiklikle AKP döneminde emekli olan ve düşük emekli maaşı alanlara Hazine desteği sağlanarak maaşları 1.500 liraya çıkarıldı. 6 ayda bir yapılan emekli maaşlarındaki artışlar, Hazine yardımından düşüleceği için AKP döneminde emekli olan işçilerin büyük kısmı uzun yıllar bu zamlardan yararlanamayacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ