Acemoğlu: 'Daha beteri olmaz' dediğim her seferinde Türkiye bir şekilde beterini yapıyor

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden Prof. Daron Acemoğlu, hükümetin ekonomi politikalarıyla ilgili "Türkiye dibi gördü bundan beteri olmaz dediğim her seferinde Türkiye bir şekilde beterini yapmayı ve dibin olmadığını göstermeyi sürdürüyor" dedi.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'düşük faiz' ısrarı doğrultusunda atılan adımlarla ilgili yorumlarını paylaştı.

Ünlü ekonomistin Türkiye'yi şaşkınlıkla izlediğini dile getiren Altaylı, Acemoğlu'nun şu sözlerini aktardı:


"TÜRKİYE BİR ŞEKİLDE BETERİNİ YAPMAYI SÜRDÜRÜYOR"

"Her seferinde yanılıyoruz. Tamam artık Türkiye dibi gördü bundan beteri olmaz dediğim her seferinde Türkiye bir şekilde beterini yapmayı ve dibin olmadığını göstermeyi sürdürüyor."

Acemoğlu, "Türkiye bu noktadan çıkabilir mi?" şeklindeki soru üzerine "Çıkar çıkmasına da, her seferinde çıkma süresi uzuyor. Yeni bir iktidar doğru politikalarla buradan çıkartır ülkeyi. Ama zaman kaybediliyor. Ve Dünyada artık ülkelerin bu kadar zaman kaybetme lüksü yok. Dünya neleri konuşuyor, biz Türkiye ile ilgili neleri konuşuyoruz. Buna üzülüyorum" ifadesini kullandı. 

"FAİZ İNDİRİMİNE 'ŞAŞIRDIM' DEMEK İSTERDİM"

Bu sırada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi kararının önüne düştüğünü, Acemoğlu'na da "Ne dersin?" diye sorduğunu belirten Altaylı, aldığı yanıtı şöyle paylaştı:

"Şaşırdım demek isterdim."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ