ABD’li milyarder Türk krizi için tarih verdi

Türkiye derin bir krize doğru adım adım yol alırken ekonomistler de gelecek öngörülerini sıralıyor.
Stagflasyon döneminin atlatılıp beş ya da 10 yıl fakirleşmeye mahkum olunacağını söyleyen de var krizin ABD ile anlaşma yoluna girilirse çözüleceğini düşünen de.


İşin küresel boyutunda ise 2020 yılında bir piyasa çökmesi ihtimalinden bahseden ekonomistler var.

Dünyanın en büyük yatırım yönetimi firmalarından Bridgewater Associates'in kurucusu Ray Dalio, önümüzdeki iki yılda yeni mali krizin çıkabileceği görüşünü dile getirenlerden.

Sputnik Türkiye’nin Business Insider'dan aktardığına göre Dalio, ekonomik döngünün birkaç aşamaya bölündüğünü belirterek, "Başlangıçta, borçlar üretim gelirleriyle birlikte büyür, varlıkların değeri de artar. Artan borçlar nedeniyle merkez bankaları para politikalarını sıkılaştırmaya doğru hareket eder" diyor. Daha sonra faizlerin neredeyse sıfıra kadar indiğini anlatan ABD’li milyarder, "Ekonomi depresyon aşamasına girer, merkez bankaları varlıkları satın alarak parasal gevşeme politikasına geçer" ifadesini kullanıyor.

"Bana göre, şu an bulunduğumuz aşama, geçen yüzyılın 30'lu yıllarını hatırlatıyor" diyen Dalio, Büyük Buhran sırasında yaşanan ekonomik ve politik duruma işaret ediyor.

Dalio, bu tür koşullarda, zenginler ile fakirler arasındaki uçurumun daha da büyüdüğünü, bunun da popülizmin artmasına yardımcı olduğunu kaydediyor.

Önceki günlerde basına yansıyan haberlerde ‘Kriz kâhini’ olarak da bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin yorumları da dikkat çekmişti. Roubini, ABD’de büyük bütçe açıkları, Çin’in gevşek maliye - kredi politikaları ve Avrupa’nın ılımlı toparlanmayı sürdürmesi göz önüne alındığında küresel büyümenin gelecek sene de muhtemelen devam edeceğini, 2020’ye gelindiğinde ise koşulların finansal krize yol açabileceğini söylüyor.

ABD’de fiyat/kazanç oranlarının tarihi ortalamaların yüzde 50 üzerinde olduğuna dikkat çeken Roubini, . Hazine tahvilleri çok pahalı. Bazı gelişen ve gelişmiş piyasalarda kullandırılmış kaldıraç oranları aşırı yüksek. Küresel ‘fırtına bulutları’ yaklaşmaya başladığında gelişen ülke hisse senedi piyasaları, emtialar, sabit getirili varlıklarda düzeltme devam edecek. Bir düzeltme olduğunda likiditede azalma riski ve panik satışları daha da sertleşecek. Aşırı yüksek frekanslı/algoritmik trading emirleri ani çökme ihtimalini de artıracak” görüşünü dile getiriyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ