2020 yılı asgari ücreti ne kadar olacak?: İlk teklif geldi

2020 yılı asgari ücreti için ilk teklif Türk-İş'ten geldi. Teklif miktarını açıklayan Türk İş Başkanı Atalay, nihai rakamı Hak-İş ve DİSK ile görüştükten sonra belirleyeceklerini vurguladı.


2020 yılı asgari ücret miktarı için ilk teklif Türk-İş'ten geldi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" dedi.

CHP heyetinin Türk-İş’i ziyareti sırasında konuşan Atalay, nihai rakamı Hak-İş ve DİSK ile görüştükten sonra belirleyeceklerini vurguladı.


Toplantıya CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko katıldı.

3 KONFEDARASYON ASGARİ ÜCRET İÇİN ORTAK ÇALIŞMA KARARI ALMIŞTI

Yıllarca bir araya gelmeyen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yaşanan ekonomik kriz ve asgari ücretin açlık sınırının altında kalması nedeniyle birlikte mücadele kararı almıştı. ‘Tarihi’ olarak nitelendirilen kararla üç konfederasyon asgari ücret konusunda da birlikte çalışma kararı almıştı.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NUN İLK TOPLANTISI 2 ARALIK'TA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 2 Aralık Pazartesi günü yapacak.  İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirecek.

Taraflar, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin yeniden tespiti için bir araya gelecek. İlk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapacak.

NE OLMUŞTU?

Türk İş Başkanı Atalay, yaklaşık 200 bin işçinin beklediği toplu iş sözleşmesi için masaya oturduğu Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a söylediği sözler gündeme oturmuştu. Toplu iş sözleşmesi öncesi hükümeti 'grev açıklamalarıyla uyaran Atalay, Bakan ile görüşürken aksi yönde ifadeler kullanmış, olay büyük tepkilere neden olmuştu.

Kamu emekçilerinin umut bağladığı Türk-İş Başkanı Atalay mikrofanı açık unutmuş ve Çalışma Bakanına “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” şeklinde ifadeler kullanması gündeme oturmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ