13 bin 500 euroluk maaş devlet sırrı!

Saray, yurt dışında çalışan ve euro ile maaş alan devlet memurunun maaşını “kişisel veri” gerekçesiyle açıklamadı.


CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kira yardımı, araç ve şoför tahsisi, limitsiz kredi kartı ve ikramiye dışında açıklanmayan maaşın 13 bin 500 euro olduğunu belgelemişti.

Devlete ait, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) kurumlarının, yurt dışındaki şirketlerinin genel müdür maaşlarının kişisel veri kapsamında değerlendirilerek açıklanmadı.


MAAŞLAR BİLGİ EDİNME HAKKI KAPSAMI DIŞINDA

CHP Zonguldak Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) EÜAŞ International – ICC ve Jersey adasında bulunan BOTAŞ International şirketlerinin genel müdürlerine 2019 yılında ödenen güncel ortalama aylık maaşları sordu. CİMER’den gelen yanıtta, genel müdür maaşlarının kişisel veri olarak tanımlandığına dikkat çekilerek müdürlerin maaş bilgilerinin bilgi edinme hakkı kapsamı dışında kaldığı ifade edildi.

119 BİN LİRALIK MAAŞ BELGELENDİ

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan Yavuzyılmaz, “Eti Maden’in yurt dışı şirket genel müdürlerinin ayda 13 bin 500 euro maaş aldığını yaptığım araştırmalarla belgelemiş ve kamuoyuyla paylaşmıştım. 2018 yılı üzerinden hesaplasak bugünün kuruyla (8.82) Eti Maden’in yurt dışı şirket genel müdürleri aylık maaşı 119 bin lira oluyor. Bu genel müdürler kira yardımı, araç ve şoför tahsisi, limitsiz kredi kartı ve ikramiye almaya da devam ediyor. Sayıştay raporlarına göre, yüzde 100 hissesi devlete ait olan yurt dışındaki bu şirketlerin yaptıkları harcamaları denetleyen bir mekanizma yok. Yurt dışı şirketleri, KİT’lerin kara deliklerine dönüşmüş durumda” dedi.

MAAŞ BİLGİLERİ VEKİLLERDEN DE SAKLANIYOR

EÜAŞ ve BOTAŞ’a ait yurt dışı şirketlerinin genel müdür maaşlarını da tespit etmek istediğini anlatan Yavuzyılmaz, “Jersey adasında evrak üstünde kurulan bu şirketlerin genel müdürlerinin yurt dışında yaşayıp yaşamadıkları bile belli değil. Bakanlıktan gelen ilk yanıtlar, talep ettiğim maaş tutar bilgilerinin milletvekillerinden saklandığını ortaya koydu. Nitekim gelen yanıtta, bu genel müdürlerin sektördeki diğer mevkidaşlarıyla aynı seviyede maaşlar aldığı yazıyor, hiçbir şekilde rakam belirtilmiyordu. Bu kaçamak yanıtla KİT komisyonu üyelerinin denetimi de bakanlık tarafından engellenmiş oluyordu. Uydurma bahane gerekçe gösterilerek talep ettiğim maaş tutarı bilgileri yine açıklanmadı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ