YKS yerleştirme sonuçları açıklandı 650 bin aday tercih yapmadı

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği YKS 2019 tercih sonuçları açıklandı. 650 bin aday tercih hakkını kullanmadı. 71 bin kontenjan boş kaldı.


 Adaylar yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecekler. Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos’ta yapılacak.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar.


DOLULUK ORANI YÜZDE 90’I AŞTI

YÖK’ün sonuçlarla ilgili raporuna göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti. Programlardaki doluluk oranı ise geçen yıla oranla yüzde 84’den yüzde 90’a ulaştı. Kalan kontenjanlar ek yerleştirmelerde öğrencilerin tercihlerinden olacak.

71 BİN BOŞ KONTENJAN İÇİN EK YERLEŞTİRME

Tercih sürecinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra ek tercih maratonu başlayacak. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, lisans ve ön lisans programlarında boş kontenjanlarda geçen seneye göre 57 bin 275 kişilik azalma yaşandı, 71 bin 233 kontenjan boş kaldı.

BAŞKAN SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Gençlere ülkenin beklentisi sizlersiniz diyen Aygün, ”Üniversite hayatına attığınız bu adımda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretleriyle elbet ulaşacaklardır. 2019-YKS tercih sonuçlarının sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim. Adaylarımız sonuçlarına ‘https://sonuc.osym.gov.tr/’ sayfamızdan ulaşabilirler.” ifadelerini kullandı.

YERLEŞEMEYENLER İÇİN SON ŞANS

Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak. Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

YAKLAŞIK 650 BİN KİŞİ TERCİH YAPMADI

İki milyonda fazla öğrencinin katıldığı sınavda tercih hakkı kazanan yaklaşık 650 bin öğrenci tercih hakkını kullanmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ