Rektör'ün derdi bilim değil AKP'nin oy sorunu

Rektör önümüzdeki 6 ay çalışıp hayır diyenleri nasıl ikna edeceklerini açıkladı.
Türkiye bilim ve teknolojide her geçen gün irtifa kaybederken, hakemli dergilerde bilimsel makale sayısı görülmemiş derecede düşerken ve Türk üniversiteleri dünyada ilk 500'ün içine giremezken, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yaşar Hacısalihoğlu büyük projesini açıkladı. 

Rektör Hacısalihoğlu, "Yüzde 48 ‘in neden 'hayır' dediğinin net olarak anlaşılması gerekir. Ben onların hala ikna edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki 6 aylık uyum yasalarının hazırlık sürecinin bu ikna çabasına yardımcı olacağını, ortaya çıkacak kanunların değişikliğin ruhunu, özünü ete kemiğe büründürerek, ülkemiz için değişikliğin gerekliliğini görerek, bu yüzde 48 içerisinden de önemli bir kitlenin olumsuz düşüncelerini değiştirebileceğini düşünüyorum." dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şöyle devam etti:


"Anayasa paketinin Türkiye'nin ihtiyaçlarını gidereceğini ve hükümet kurma krizlerini artık yaşanmayarak, istikrarı kalıcı olarak sağlayacağına olan düşüncemle bu değişikliğe yönelik duyduğum heyecanı bu yüzde 48 neden duymuyor? Asıl sorulması gereken soru budur. Hiç şüphesiz büyük bölümü Türkiye'nin iyi olmasını isteyen kesim. Çok az bir kesimdir içlerinde Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olmaması için bu işin önünde duranlar. Ama sonuçta bu kesimin hangi saikle buna hayır dediğinin çok iyi anlaşılması gerekir. Ben onların ikna edilmesi gerektiğini hatta bu yeni dönemde de sürecin devam ettiğini düşünüyorum."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ