Özel eğitim cep yakıyor: Okul fiyatları 130 bin, okul yemeği 6 bin oldu

​Çocuklarını devlet okullarının kalitesi gittikçe düşen eğitim sisteminden kurtarmak isteyen veliler, çareyi özel okulda buldu.
Ancak özel okul fiyatları el yakıyor, en düşüğü 10 bin liradan başlayan özel okul ücretleri 130 bin liraya kadar çıkıyor, yemek fiyatları 6 bini buluyor, servisler ise zamlı.

Özel okullar, özellikle son dönemde Anadolu Liseleri’nin kontenjanının azaltılmasıyla,  çocukları İmam Hatip  ya da Meslek Liseleri’ne mecbur bırakılan aileler için önemli bir alternatif. Ancak fiyatlar cep yakıyor.

Devlet, özel okullarda okuyan öğrencilerin yıllık okul ücretinin bir kısmını “destek” adı altında ödüyor. Ancak bu miktar da bazı veliler tarafından yeterli bulunmuyor, çünkü okul rakamları çok yüksek. 2018-2019 eğitim yılında özel okullarda toplamda 340 bin öğrenci eğitim-öğretim desteğinden yani “teşvik”den faydalanacak.

Bu yıl okul öncesinde 3 bin 290 lira, ortaokul ve lisede 4 bin 610 lira , temel lise ile ilkokuldaysa 3 bin 960 TL’lik teşvik verilecek. Özel Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki öğrencilere verilen destek ise 7 bin TL’yi geçiyor. Söz konusu teşvikden yararlanmak isteyen öğrenci velileri 6 eylül’e kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden başvuruda bulunabiliyor.

MEB, özel okullara giden öğrencilere sadece bu yıl toplamda 1 milyar 278 milyon 609 bin lira destek veriyor. Son tasarruf kesintileri kapsamında MEB fakir çocuklara ve yatılı öğrencilere verdiği yardımdan 103 milyon keserken, özel okullara verdiği yardımdan sadece 75 milyon keserek yine fakir öğrenciyi cezalandırdı.ÖĞRENCİ SAYISI 1 MİLYONU AŞKIN

Türkiye’de özel okulda eğitim gören öğrenci sayısı 1 milyon 263 bin 800. Özel okul sayısı AKP’den önce bin küsür iken son yıllarda rekor kırarak 10 bine dayandı. Özel okul ücretleri bakanlığın düzenlemesine göre mayıs ayında belli olmak zorunda. Okullar, fiyatlarında yaptıkları artışı (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi+ + Tüketici Fiyat Endeksi) / 2 oranına en fazla yüzde 5 artış formülüyle hesaplıyor. Mayıs ayında açıklanan fiyatlara göre ise özel okullar cep yakıyor.EV FİYATINA ÖZEL OKUL

En düşük özel okul fiyatı 10 bin liradan başlayıp 130 bin lirayı buluyor. Örneğin Bilfen Okulları Öğrenim ücreti eğitim kademeleri ve bölgelere göre 14.300 TL-51.700 aralığında değişiklik gösterirken Robert Kolej’in ücreti rekor seviyede. Kolejde 9. sınıf gündüzlü öğrencinin öğrenim ücreti 85 bin lira iken, 5 gün yatılı öğrenci 116 bin, 7 gün yatılı öğrencinin ücreti ise 130 bin 900 lira.GÜNDE 38 LİRAYA “ÖĞRENCİ YEMEĞİ”

Özel okullarda yemek fiyatları da son derece pahalı. Yemek ücreti 3 bin lira ile 6 800 bin lira arasında değişiyor. Bu rakamlarla öğrencilerin ortalama 180 gün okula gittiği hesabıyla, 1 öğrencinin günlük yemeğinin 38 lirayı aştığı ortaya çıkıyor. Yemek sektörü temsilcilerine göre bu rakam abartı, gerçekte yemek fiyatlarının 8 lira olması gerekiyor.Ancak özel okullar yemeklerde kullanılan malzemenin pahalı ve organik olduğunu, yemeklerin özel olduğunu, çocukların beslenmesine özel olarak dikkat ettiklerini belirterek bir şekilde velilerden bu parayı almayı başarıyor.SERVİSLERE YÜZDE 12 ZAM

Ayrıca bu yıl İstanbul’da henüz belli olmasa da da Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası, akaryakıt ürünlerine gelen zamları gerekçe göstererek okul servis ücretlerine yüzde 13 zam yapıldığını açıkladı. Buna göre Ankara’da 2018-2019 eğitim öğretim yılı okul servis ücretleri 0 kilometreden 3 kilometreye kadar 1.818 lira, 3 kilometreden 6 kilometreye kadar 1.989 lira, 6 kilometreden 10 kilometreye kadar 2.340 lira, 10 kilometreden 15 kilometreye kadar ise 2.718 olarak uygulanacak.

OKUL KİTAPLARI 2 BİN LİRAYI AŞTI

Döviz fiyatlarındaki artış ise kitaplara yansıdı.Bazı özel okullarda öğrencilere zorunlu tutulan kitapların fiyatı 2 bin lirayı aşıyor. Velilerin bu kitapları başka adreslerden temin etmelerine ise izin verilmiyor. Kitaplar bu yıl yüzde 20 zamlı. Sektörü bilenlere göre ise bunun ardında farklı sebepler yatıyor. Sektör kaynakları, özellikle zincir okulların yayınevlerinden yüzde 70’e varan indirimlerle satın aldıkları kitapları velilere liste fiyatından satıp, ciddi miktarda gelir elde ettiğini söylüyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ