ÖSYM'de flaş gelişme! Başkan Ömer Demir istifa etti

Ömer Demir, LYS yerleştirmelerinde yapılan yanlış hesaplamanın ardından istifa etti
ÖSYM Başkanı Ömer Demir istifa etti. Ömer Demir istifa kararının ardından yaptığı basın açıklamasında "Şahibeli diye bir şey söz konusu değil. Bu yerleştirme bu yıl ilk kez yapılıyor. Bu kural sa bu sene geldi. Her şey üst üste geldi" dedi. Yapılan yanlışla ilgili, "Kasıtsız kusur var" değerlendirmesi yaptı.

ÖSYM, 8 Ağustos tarihinde açıklanan LYS yerleştirmelerinde bazı okul türlerinden mezun olan adaylara verilmesi gereken ek puanı vermediği bu nedenle yerleştirmelerde hata yapıldığını açıklamıştı. Yapılan güncelleme ile 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememişti.

Ömer Demir kimdir?


Ömer Demir, 1963 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. 1988 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Ömer Demir, 1996 yılında doçent ve 2009 yılında da profesör olmuştur.

Anadolu, Kırıkkale, Çankırı Karatekin, Yıldırım Beyazıt ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitelerinde görev yapan Ömer Demir, 2003-2008 yılları arasında da bir süre Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçilmiştir ve beraberinde YÖK Başkanvekili olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım 2014 tarihinde ikinci kez YÖK üyeliğine atanmıştır. 26 Mart 2015 tarihinde ÖSYM Başkanlığı görevini sürdüren Ömer Demir, 21 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM Başkanlığı görevinden istifa etmiştir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ