ÖSYM'de büyük kriz: Yerleştirme sonuçlarını yanlış açıkladı!

ÖSYM yanlış hesapladı, 1100 adayın ilan edilen yerleştikleri üniversiteler değişti, daha önce bir programa yerleştiği duyurulan 1499 kişi açıkta kaldı.
ÖSYM, üniversiteye yerleştirme sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, hesaplamalarda yanlışlık yaptığını, 1110 adayın ilan edilen yerleştirilmesinin değiştiğini duyurdu.

Açıklama ile skandal ortaya çıkarken, 1100 adayın ilan edilen yerleştikleri üniversitelerin değiştiği, açıkta kalan 1628 kişinin yeni puanlamayla bir programa yerleştiği, daha önce bir programa yerleştiği duyurulan 1499 kişininse yeni durumda açıkta kaldığı belirtildi.

İşte, ÖSYM’nin açıklamasının tam metni:


08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir.

Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ