Okula dönüş öncesi aileler tepkili: Kırtasiye fiyatları yüzde 60 zamlanmış

2019-2020 öğretim yılı 9 Eylül’de başlıyor. Yüksek enflasyon, aileleri de vurmuş durumda.Yaklaşık 20 milyon öğrencinin ders başı yapacağı eylül ayında kırtasiye, kitap, kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye ürünleri derken altı milyar liranın üzerinde bir pazar oluşacak.


pervinkaplan.com’da yer alan habere göre, bu sezon bir okul çantasını doldurmak 150 ila 500 lira arasında değişiyor. Özel okullarda ise kitap ve kırtasiye ücretleri 3 bin liraya çıktı.

Bu yıl kırtasiye, çanta gibi ürünlere ayrılan bütçenin tek seferde yaklaşık 115 TL civarında olduğu, döviz krizinden kaynaklı kırtasiye fiyatlarındaki yüzde 60'a varan artış velilerin tepkisine yol açtığı belirtiliyor. 

Yeni okul sezon öncesi pazardan pay kapma yarışı da başlamış. İlkokula başlayacak bir öğrencinin kıyafet ve ayakkabı maliyeti 400 liradan, çanta, matara, kalem, defter gibi kırtasiye ürünleri ise 250 liradan başlıyor. 

Geçen yıl 465 TL olan okula başlama maliyeti bu yıl 650- 800 lira arasında değişiyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl pazarın altı milyar lirayı geçeceğini, geçen yıla göre cirolarda en az yüzde 15-20 oranında artış beklediklerini kaydediyor. 

Bilgisayar, tablet, kulaklık satışlarında da artış olduğu belirtiliyor.

Zaman azaldığı için alışverişlerin e-ticaret sitelerine yoğunlaşacağı söyleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ