'Müdür atamalarında Eğitim Bir-Sen'in torpil listesi' iddiası

Silivri'deki okullara atanacak yöneticilerin Eğitim Bir-Sen tarafından hazırlanan bir listeyle belirlendiği iddia edildi
Adı birçok kez torpil iddialarına karışan Eğitim Bir-Sen'in Silivri'ye atanacak müdürlerle ilgili mülakat listesi hazırladığı konusunda karşı sendika Türk Eğitim Sen'e ihbar geldi. Türk Eğitim Sen de listeyi notere onaylattı ve atamalar sonrası liste ile atamaları karşılaştırdı. Listedekilerin neredeyse tamamının Silivri'deki okullara yönetici olarak atandığı ortaya çıktı.

Oda TV'nin haberine göre, sözkonusu sendika mülakatları kazanacak listeleri hazırlayıp ilgili makamlara iletti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 03-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Yönetici Adayları Sözlü Mülakatları ile ilgili olarak Eğitim Bir-Sen Silivri Şubesi yöneticilerinin hazırlayarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve İl Mülakat Komisyonu’na ulaştırılacağı iddia edilen “Torpil Listesi” Türk Eğitim-Sen'e ihbar edildi. Türk Eğitim Sen yöneticileri de mülakat sınavı öncesi bu listeyi notere tasdik ettirdi. 

Süper Silivri isimli yerel haber sitesinin haberine göre; mülakat sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte listedeki sonuçların tamamına yakın bir bölümünün gerçekleşmesi üzerine Silivri’de görev yapan birçok eğitimci sosyal medya üzerinden sonuçlara tepki gösterdi. Bazı öğretmenlerin sosyal medya hesaplarından noter belgesini paylaşarak, altına da “Mülakatlarda torpil yapanlar-yaptıranlar için salalar okunduğunda puan çıktısını tabutuna yapıştırmak isterim! Münker ve Nekir görsün...” diye yazdıkları görüldü. 


Türk Eğitim-Sen 9 Nolu Şube Başkanı Enver Demir de konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Demir’in yazılı açıklaması şu şekilde: 

“İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine iletilen ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince de İl Mülakat Komisyonlarına ulaştırılacağı iddia edilen listelerden biri olan Silivri İlçesi için düzenlenmiş olan “torpil listesi” tarafımıza ihbar olarak ulaşmıştır. Mülakat Komisyonunun, elimize ulaşan “torpil listesi” ne göre hareket edecek bir acziyet içinde olabileceklerini düşünmemekle birlikte, geçmişte yaşananları da göz önüne alarak, ‘torpil listesi’ni mülakatlar başlamadan 3 gün önce, yani 30 Haziran 2017’de, Noter'e tasdik ettirdik ki mülakatlar sonuçları açıklandıktan sonra, gelen ihbarın doğruluğunu teyit edelim. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ