MEB bir maaşa 3 ücretli öğretmen çalıştırıyor

Milli Eğitim Bakanlığı 1 kadrolu öğretmen çalıştırmak yerine aynı paraya üç ücretli öğretmen çalıştırıyor. Asgari ücretin 2020 TL olduğu günümüzde ücretli öğretmenler 400-1300 TL arasında maaşla hizmet vermeye çalışıyor.


Eğitim sistemindeki sorunlar katlanarak büyüyor. Bir yanda asgari ücretin çok altında bir maaşla tam gün çalıştırılan ücretli öğretmenler yer alırken diğer yanda sınavlarda sıfır puan alan öğrencilerin sayısı artıyor. Veliler ise çocuklarını ücretli öğretmenlere emanet etmek istemiyor.

ÇOCUKLAR VETERİNER, SU ÜRÜNÜ BÖLÜMÜ MEZUNLARINA EMANET


Veliler, ücretli öğretmenlik sistemi yüzünden çocuklarının yıprandığını, ilk okul 4. sınıfı bitirene kadar çok sayıda öğretmen değiştirdiklerinin altını çiziyor. 90 bin ücretli öğretmenden bazılarının eğitim mezunu bile olmadığına dikkat çeken veliler, ücretli öğretmen yerine kadrolu öğretmen talep ediyor. Veliler ücretli öğretmenler arasında veteriner, su ürünleri, iktisat gibi eğitimle ilgisi olmayan bölüm mezunu öğretmenlerin olmasından yakınıyor.

BAKANLIK İÇİN ÖNCELİK AZ MAAŞ

Bir kadrolu öğretmene ödeyeceği maaşa 3 ücretli öğretmen çalıştırabilen Milli Eğitim Bakanlığı, durumu sistematik hale getirdi. Sigortası tam yatırılmayan ücretli öğretmenlere tatillerde maaş verilmiyor. Ücretli öğretmenlerin sayısı arttıkça genel başarının düşüşü de beraberinde geliyor.

1 SORU BİLE BİLEMEDİLER

Bu yıl 2 milyon 390 bin adayın girdiği yükseköğretim kurumları sınavında, yaklaşık 15 bine yakın aday sıfır puan aldı. 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin 139 bin kontenjan ayrılan liselere girmek için yarıştığı Liselere Giriş Sınavı’nda ise 72 bin öğrenci Matematik testinde, bin 338 öğrenci Türkçe testinde, 13 bin 700 öğrenci İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde, 8 bin 236 öğrenci Din Kültürü testinde, 4 bin 837 öğrenci Fen Bilimleri testinde hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ