İlahiyatta 50 puan değerinde fişleme sorusu

Manisa Celal Bayar İlahiyat Fakültesi'nde fişleme ve dini siyasallaştırmanın zirvesine çıkıldı.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, eşi görülmemiş bir sınav skandalına imza attı. Öğrencileri fişlemek için Hizmet Hareketi'ni hedef alan iki soru soruldu. 27 soruluk sınavda bu iki soruya 50 puan değer verildi. 

DİNİ SİYASALLAŞTIRMANIN ZİRVESİ

Dini siyasallaştırmanın zirvesine çıkan olayda, İlahiyat öğrencilerine AKP'nin savunduğu tezler doğrultusunda "siyasi" sorular din kılıfı altında soruldu. 


Dinler Tarihi dersi vize sınavlarında 27 sorudan ilk 25'i test son iki sorusu ise 50 puan değerindeki klasik sorulardı. Bu sorular içerikleriyle aynı zamanda öğrencileri fişlemek için de kurgulanmıştı. 

Aktifhaber'in ulaştığı sorular özetle şöyle:

26. soru: 1928'de kurulan Opus Dei gizli yapılanmasını günümüzdeki malum yapıyla benzerlik, ortak ortak noktalarını değerlendiriniz.

27. soru: "Cebrail gelse parti kursa ben ona diyeceğim ki sen parti kurdun ama seni desteklemeyecegim" sözünü semavi dinlerin ilahi ve itikadi açısından değerlendiriniz.
 
SORUYU SORAN AKP VEKİL ADAYI

50 puan değerinde olan ve öğrencileri fişlemek için kurgulanmış soruları soran dersin öğretmeni ise Yard. Doç. Dr. İsa Akalın. 

Akalın'ın daha önce AKP'den Diyarbakır milletvekili aday adayı olduğu öğrenildi. 

SOMA FETVASIYLA ÖNE ÇIKAN FAKÜLTE
Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi daha önce de skandallarla gündeme gelmişti. Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güç, Soma’daki faciada 301 madencinin ölümü sonrası "Bu insanlarımız helal kazanç peşindeydi. Olaya buradan baktığımız açısından onlar için sevindirici bir durum. Bunlar uyuşturucu ticareti yaparlarken de bir çatışmaya girip ölebilirlerdi. Mafya hesaplaşmasında da ölebilirlerdi. Eşlerini ve çocuklarını rızıklarını temin ederken, hayatlarını kaybettiler. Dolayısıyla Allah’tan rahmet diliyoruz." demişti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ