Eğitimciler, partilerin seçim beyannameleri için ne diyor?

Türkiye 24 Haziran seçimlerine giderken parrtilerin seçim vaatlerinin içeriğinden çok karşılıklı polemikler ön plana çıkıyor.

Seçim beyannamelerindeki plan ve projelerde eğitim konusu öne çıkarılan başlıklar arasında. Zira 16 yıllık AKP iktidarının en sorunlu olduğu yer eğitim…

Uzmanlar da bu tabloyu, kamuoyunun eğitim sistemiyle ile ilgili hoşnutsuzluklarına bağlıyor.


Peki, hangi parti, ne vadediyor?

  BBC Türkçe’den Öykü Altuntaş’ın haberine göre, CHP ve İYİ Parti beyannamelerinde, Türkiye'nin 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sınavında 72 ülke arasında 50. sırada yer almasına dikkat çekiyor ve eğitim sisteminin Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesini hedefliyor.

Eğitimcilerin ısrarla vurguladığı "çocuğun yüksek yararı" ifadesine yer veren CHP, eğitim konusunda en kapsamlı vaatlere sahip görünüyor.

AKP ayrı bir kategoride değil "İnsan ve Toplum" başlığı altında eğitim vaatlerini sıralıyor.

AKP, CHP ve HDP, bölgeler arasındaki farkların kapatılmasına yönelik önerilere yer verirken; HDP'nin söylemi, evrensel çocuk hakları ile "çoğulcu ve ana dilde eğitim".

Saadet Partisi'nin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, ana dilde eğitimin meşru bir hak olduğunu açıkladı ancak partisinin beyannamesinde bu vaat yer almadı.

Suriyeli çocukların eğitimi konusunda vaadi olan tek partinin ise AKP olduğu dikkat çekiyor. CHP yalnızca Roman vatandaşları odağına alırken, MHP ve İYİ Parti'nin bu çocuklarla ilgili bir beyanı yok.

AKP, "sınavlar temel beceri odaklı olsun" derken, CHP sınav stresinin azaldığı bir sistem öneriyor. MHP ve İYİ Parti, istikrarlı bir müfredat ve sınav sistemi vadederken, HDP'nin söylemi "tüm merkezi sınavların kaldırılması" yönünde.

İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi, "milli değerlere" özel önem atfediyor.

CHP ve HDP'nin beyanlarında, ücretsiz eğitim vurgusu da hakim.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce "Bedava eğitim gelecek" vaadinde bulunmuş, "Eğitim zaten ücretsiz" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim meydanlarında İnce'ye tepki göstermişti.

Erdoğan, AKP iktidarında verilen bursların sayısının arttığı ve çocukların sıralarında bedava kitap bulduklarını vurguladı.


Türkiye'de öğretmenlik konusundaki tartışmalar, mesleğin toplumda statü kaybettiği, eğitimcilerin de motivasyon kaybı yaşadığı yönünde. CHP, HDP ve İYİ Parti bu nedenle "sözleşmeli değil kadrolu öğretmenlik" çağrısı yapıyor.

Sendikalar, öğretmenlerin mülakat sistemiyle değerlendirilmesinin liyakat ve hakkaniyete ket vurduğu görüşünde mutabık. Muharrem İnce de eğitimde "liyakat" söylemini öne çıkarırken, HDP ve Saadet Partisi'nin de kurumlarda işe alımların adil yapılması yönünde beyanları var.

Ancak partilerin doğrudan mülakat sisteminin değiştirilmesine ilişkin net bir vaadi yok.

BBC TÜRKÇEÖnceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ