Dünyanın ilk 500 üniversitesi açıklandı

Türkiye üniversitelerinin yaşadığı gerilemeye inanamayacaksınız..
Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE’nın raporu, Türkiye’deki üniversitelerin eğitim kalitesinin geriye gittiğini gözler önüne serdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “2002’den bugüne üniversitelerimiz gerek nicelik, gerekse nitelik olarak çok büyük ilerlemeler kaydetti” açıklamasına karşın uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) verileri, Türkiye’deki üniversitelerin eğitim kalitesinin son beş yılda geriye gittiğini gözler önüne serdi.

İLK 500'TE TEK DEVLET ÜNİVERSİTESİ YOK

Listenin ilk 500 sırasında Türkiye’den hiçbir üniversite yer almadı. THE’nın, üniversitelerin eğitim kaliteleri, araştırmaları ve uluslararası tanınmışlıklarını göz önüne alarak oluşturduğu “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” raporunda, 2012 yılında ilk 200’de Türkiye’den sadece bir üniversite yer alırken, 2017 yılında yapılan sıralamada ise Türkiye’den ilk 500’e girebilen devlet üniversitesi olmadı.

KHK ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi, THE’nın Dünya Üniversiteleri Sıralaması listesinde “800 +” olarak yer buldu. KHK ihraçlarına sessiz kaldığı ve ihraç edilen akademisyenlerle ilgili, “Terör sempatizanı, arsız, kifayetsiz muhterisler” ifadelerini kullandığı gerekçesiyle tepki çeken Erkan İbiş’in rektörü olduğu Ankara Üniversitesi’nin THE’nin, “Bilimsel Araştırmalara Ayırılan Ödenek” raporundan aldığı puan dikkati çekti. Ankara Üniversitesi, bilimsel araştırmalara ayrılan ödenekler göz önüne alınarak 100 üzerinden oluşturulan puanlamadan 5.3 aldı.

BOĞAZİÇİ 200 SIRA GERİLEDİ
Boğaziçi Üniversitesi de 2012’den bugüne 200 sıra gerileyerek 500’üncü oldu. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında “Devlet Üniversiteleri Sıralaması”nda Türkiye’de birinci olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) dünya sıralamasında 550 sıra gerileyerek 800’üncü sırada yer aldı. THE’nin 2017 yılı istatistiklerinde Türkiye’den en yüksek sıralamada yer alan üniversite ise Bilkent Üniversitesi (BÜ) oldu. Vakıf üniversitesi olan BÜ, listeye 400’üncü olarak girebildi.

İLK ÜÇTE İKİ ABD ÜNİVERSİTESİ
THE’nın, aralarında araştırmalara ayrılan bütçe ve akademisyen kalitesi gibi değişkenlerin olduğu 13 farklı parametreyi dikkate alarak oluşturduğu listenin birinci sırasında İngiltere’den Oxford Üniversitesi yer aldı. ABD’den California Institute of Technology (Caltech) ikinci olurken onu yine ABD’den Stanford Üniversitesi izledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ