Bilim insanları Türkiye'den kaçıyor

Yüzlerce tutuklama kapatılan üniversitelerden sonra dünyadan Türk bilim insanlarına kabuller yağmaya başladı.
Almanya’nın ünlü Alexander-von-Humboldt Vakfı yaşamı tehlike altında olan 46 yabancı bilim insanını Almanya’daki araştırma enstitülerine davet etti. Bunlar arasında Türkiye, 21 bilim insanı ile birinci sırayı alıyor.

Merkezi Bonn kentinde olan Alexander-von-Humboldt Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Philipp-Schwartz adlı girişime bağlı bursiyerler ocak ayından itibaren iki yıllığına Almanya'nın toplam 39 araştırma merkezinde görev yapacak.

TÜRKİYE’DE 21 BİLİM İNSANI VAR 


Söz konusu bilim insanları ülkelerindeki savaş ortamı ya da siyasi soruşturmalar nedeniyle Almanya'dan destek talebinde bulundular. Bursiyelerin çoğunluğu 21 kişi ile Türkiye'den geliyor, onu 18 kişi ile Suriye izliyor. Irak'tan üç, Tacikistan, Burundi, Yemen ve Sudan'dan ise birer bursiyer Almanya'ya geliyor.

İKİNCİ SIRADA SURİYE 

Almanya'daki 39 ev sahibi yüksek okul ve araştırma merkezi toplam 59 aday arasından seçildi. Mart ayındaki ilk turda da Suriye ve Türkiye'den gelen 23 bilim insanına burs sağlanmıştı.

Philipp-Schwartz girişimi Humboldt Vakfı tarafından Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın himayesinde görevine başladı. Finans kaynağını Almanya Dışişleri Bakanlığı ile aralarında Robert-Bosch, Mercator, Alfred Krupp von Bohlen gibi kuruluşların bulunduğu farklı vakıflar sağlıyor.

YÜZLERCE AKADEMİSYEN GİTTİ
Türkiye'de 21 üniversitenin kapatılması, mallarına el konması, onlarca akademisyenin tutuklanmasıyla birlikte büyük bir bilimsel göç yaşanıyor. Türkiye'nin yetişmiş beyinleri, profesörleri, araştırmacıları başka ülkelere göç ediyor. 

1933'DE TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇTİ 

Girişim adını Yahudi kökenli Macar patolog Philipp Schwartz'dan alıyor. Schwartz, 1919'da Budapeşte Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1928'de Frankfurt M. Üniversitesi patolojik anatomi Enstitüsü'ne profesör oldu. 1933'de Nazi yönetiminden kaçarak İsviçre'ye gitti ve zorda kalan bilim insanları için bir girişim oluşturdu. Aynı yıl Türk hükümetinin davetlisi olarak İstanbul'a gitti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Patoloji ve Patolojik Anatomi Enstitüsü'nde ordinaryüs profesör olarak çalışmaya başladı ve Türk uyruğuna geçti. 1953’te İstanbul’dan ayrılarak Frankfurt M. Üniversitesi Tıp Fakültesi Patolojik Anatomi ordinaryüs profesörü oldu. 1954'de Amerika'ya gitti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ