Yunanistan’ın Meriç’ten geçen göçmenleri Türkiye tarafına ittiği görüntüler ortaya çıktı

Yunan askerlerinin göçmenleri Türkiye sınırına ittiğini gösterdiği iddia edilen görüntüler ortaya çıktı. Kayıtlarda askeri üniformalı, yüzleri maskeli kişilerin şişme botlarla bir grup göçmeni, kıyıya bıraktığı görülüyor.

Alman Der Spiegel dergisi, ulaştığı görüntülerin Meriç Nehri’nin Türkiye sınırında kaydedildiğini öne sürdü. Haberde ayrıca, şu an görevde olan ve mesleği bırakmış 6 polisin, Yunanistan’ın Meriç Nehri üzerinden göçmenleri sistematik olarak Türkiye’ye geri yolladığını itiraf ettiğini yazdı.

Daha önce de gündeme gelen benzer iddiaları Atina yönetimi reddetmiş, ülkeye sığınan mültecilere adil sığınma hakkı verilmeden kimsenin sınır dışı edilmediğini savunmuştu.


Güvenlik kameralarının yanı sıra cep telefonlarıyla da kaydedilen 11 videoda, söz konusu maskeli grubun nehrin Yunan kesimini nasıl geçtiği görülmüyor.3 AN ÖNCE KAYDEDİLDİ

Görüntülerde kıyıya bırakılan kişilerin Peştuca dilinde konuşması bu kişilerin Afgan veya Pakistanlı olma ihtimalini güçlendiriyor. Yapılan araştırmalar videoların kayıt tarihinin 17 Eylül 2019 olduğuna işaret ediyor.

Kayıtları inceleyen İngiliz adli araştırma grubu Forensic Architecture, görüntülerin Meriç Nehri’de aynı gün kaydedildiğinden emin.

Kuruma göre, görüntülerdeki kişilerin Yunan aksanıyla İngilizce konuşması, şişme botun Yunan sahil güvenliği tarafından da kullanılan Nissan Navara olması gibi hususlar da Yunanistan’a yönelik iddiaları teyit eder nitelikte.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ