Yunanistan’a ait Ege adalarındaki sığınmacı sayısı 40 bini aştı

Yunanistan’a ait Ege Denizi’ndeki adalarda bulunan kamplarda yaşayan sığınmacıların sayısı 40 bini geçti. 9 ay önce aynı kamplardaki mülteci sayısı 14 bindi.
Göç ve iltica politikasını giderek sertleştirdiği için insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarınca eleştirilen Yunanistan hükumeti artan sığınmacı sayısıyla baş etmekte zorlanıyor. Ege Denizi’nin doğusunda yer alan adalardaki kamplarda yaşayan sığınmacıların sayısının 40 bin sınırını aştığı bildirildi. Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, hafta sonunda sığınmacı sayısının 40 bin 313 olarak tespit edildiği kaydedildi.


Yunanistan devlet televizyonu ERT, AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı’nın yürürlüğe girdiği 2016 yılının mart ayından bu yana söz konusu kamplarda en yüksek sığınmacı rakamına ulaşıldığını duyurdu. Geçtiğimiz Nisan ayında söz konusu kamplarda yaşayan sığınmacı sayısı 14 bindi. Yunan hükumeti, aşırı doluluk nedeniyle geçtiğimiz aylarda 10 bin sığınmacıyı ana karadaki kamplara taşımıştı.

ATİNA, 3 ADADAKİ KAMPLARI KAPATACAK

Yunanistan’ın merkez sağ hükumeti, bir süre önce Ege adalarında kapasitesinin çok üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yapan üç büyük mülteci kampını kapatma kararı aldığını açıklamıştı. Sisam, Sakız ve Midilli’deki her biri 4 bin 500 kişi kapasiteli kamplarda insanlık dışı koşullarda kalan toplam 27 bin sığınmacıdan en az 15 bininin kapalı yerleşkelere alınacağı belirtilmişti. Kampların Temmuz 2020’ye kadar hazır olması planlanıyor.

Yunanistan Parlamentosu, iltica yasasında yapılan değişiklikle 1 Ocak itibariyle iltica sürecini hızlandırıp, Avrupa Birliği – Türkiye Mülteci Mutabakatı çerçevesinde sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi uygulamasını hızlandırmayı planlıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ