Yunanistan iltica sürecini hızlandırdığını açıkladı

Yunanistan, Ege Denizi’ndeki adalarında yer alan aşırı doluluğa sahip ilk kayıt mülteci kamplarındaki bazı mültecilerin anakaraya tahliye ettiğini ve bu kamplarda görece bir rahatlama sağlandığını açıkladı.
Ege Denizi’ndeki adalarda durumun görece iyileştiği ve sığınma başvurularının da hızlandırıldığı aktarıldı.

Atina, bu yılın başından bu yana 17 bin göçmen ve sığınmacının anakaraya getirildiğini söyledi. Midilli, Samos, İleryoz ve Kos (İstanköy) adalarındaki yaklaşık 33 bin kişinin bekleyişi ise sürüyor. Mart ayında kamplarda ve çevre bölgelerdeki göçmen ve sığınmacıların sayısının 42 bin olduğu belirtilmişti.

DW’nin aktardığına göre, Yunanistan Göç Bakanlığı, sene başında hızlandırılmış iltica sürecinin devreye sokulmasından sonra Ocak ayında 140 bin olan sığınma başvurusu sayısının bu ayın başında 100 bine düştüğünü bildirdi.


Ülkeyi yöneten muhafazakar hükümet, geçtiğimiz aylarda sınır kontrollerini güçlendirmiş ve Türkiye sınırında yüzlerce yeni sınır polisi görevlendirmişti. Bu önlemlerin yanı sıra hükümet, Türkiye sınırı boyunca bir bariyer kurmayı planlıyor.

Atina, Yunan Adaları ile Türkiye’nın Ege sahilleri arasındaki sularda sığınmacıların geçişini engellemek amacıyla çok yoğun kontrol faaliyetlerinde bulunuyor. Ancak Yunan Sahil Güvenliği’nin, denizdeki sığınmacıları zorla geri çevirdiğine dair raporlar, insan hakları savunucuları tarafından sert bir biçimde eleştiriliyor.

Yunan hükümeti ise bu eleştirilere karşı, karada ve denizde, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de hududu olan sınır hattını korumanın anayasal bir sorumluluk olduğunu ifade ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ