Yunanistan Başbakanı’ndan Erdoğan’a diplomasi çağrısı: Lahey’e güvenmeliyiz

Erdoğan'a diplomasi çağrısında bulunan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin bölgede “gerilimi tırmandırdığını” iddia ederek, “Lahey'e güvenmeliyiz" dedi.


Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, internet üzerinden yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna video mesaj ile katıldı. Miçotakis, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin “diplomasiye şans verilmesi” için çağrı yaptı.

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre, “Avrupa’da Türkiye için bir köprü kurucu olarak hareket etme isteğimden bile bahsetmiştim” diyen Miçotakis, geçen yılki Genel Kurulda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dostluk ve işbirliği için çaba sarf ettiğini de hatırlattı.


Ancak Miçotakis, Türkiye’nin bu çabaya karşılık “bölgede gerilimi tırmandırdığı” iddiasında bulunarak, “Tansiyonun sürekli yükselmeye devam edemeyeceğini herkes anlıyor. Yakın komşular arasında ortaklığın mümkün olmadığına inanmayı reddediyorum” dedi.

ERDOĞAN’A ‘LAHEY’ HATIRLATMALI ÇAĞRI

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılan normalleşme anlaşmasının, şüphe ve düşmanlıkların yerini işbirliği ve karşılıklı anlayışa bırakabileceğinin kanıtı olduğunu dile getiren Miçotakis, “Öyleyse buluşalım, konuşalım ve karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm arayalım” dedi.

“Diplomasiye bir şans verelim. Sonuçta, hâlâ anlaşamıyorsak, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanının bilgeliğine güvenmeliyiz” diye konuşan Mçiotakis, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin gerçekten bir umut ışığı ve küresel iş birliğinin kalesi olduğuna inanıyorsa, onu bu değerlere uygun hareket etmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİ

İki ülke arasında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin 61. turunun “yakında” İstanbul’da yapılacağı açıklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ