Yeniden seçilen Putin -12'de kalabalığa seslendi

Pazar günü sandık başına giden Ruslar, Vladimir Putin'i altı yıl daha başkan seçti.
Seçime halkın sadece yüzde 60'ı katılırken, Putin -12 derece soğukta zafer konuşması yaptı.
 
Oy oranını 10 puan daha arttıran Putin, oy veren seçmenlerin yüzde 74'ünün oyunu aldı. Ancak, Rusya'da seçimlerin adil ve şeffaflığına dair şüphe ve eleştiriler uzun yıllardır devam ediyor.
 


Hürriyet Gazetesi'nden Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Putin, Sovyet lider Josef Stalin'den bu yana bu koltukta kalan ilk lider. Putin'in sekiz rakibi ise seçimlerde bir varlık gösteremedi. En yakın takipçisinin oy oranı yüzde 13'te kaldı.
 
Rusya Anayasası'nın iki dönem başkanlıktan sonrasına izin vermemesi kuralını, başkanlık koltuğuna oturarak delen Putin, 2012'deki seçimlerde yeniden aday olarak başkan seçildi.
 
Koltuğa oturduğu tarihten bu yana, stratejisini Batı karşıtlığı ve Ortadoğu'da ABD ile bilek güreşi üzerine kuran Putin, seçim zaferinin ardından kalabalıklara seslendi.
 

Kızıl Meydan'da aşırı soğukta konuşan Putin, yaklaşık 30 bin kişiye hitap etti.
 
“Bu soğuk gecede buraya toplandığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Sizinle birlikte Rusya adına önemli işler yapacağız” diyen Putin, “Rusya’nın geleceği için, çocuklarımızın geleceği için el ele vererek büyük Rusya için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
 
Seçimlerde hile iddialarını güçlendiren gelişmelerden ilki, devlet ve özel kurumlardan çalışanlara mesaj gönderilerek oy kullandıktan sonra yöneticilerini bilgilendirmeleri istendi.
 
Bir diğer dikkat çeken husus da, sandık başlarında ücretsiz yemek dağıtılması oldu. Muhalif adaylardan Aleksey Navalniy'in seçimlere katılmasına izin verilmedi.
 
Propaganda çalışmalarının bir parçası olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan Anton Şkaplerov, oyunu yürüngeden verdi ve merkez seçim komisyonuyla görüntülü konuşma yaptı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ