Yeni Zelanda’da zafer Ardern ve İşçi Partisi’nin: ‘Sıradan bir seçim değildi’

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern'in liderliğindeki İşçi Partisi, genel seçimden zaferle ayrıldı.


Sonuçlar henüz resmileşmese de, çoğu sandıktan sonuçların gelmesiyle birlikte İşçi Partisi'nin yüzde 49 oy aldığı belirtiliyor. İşçi Partisi, çoğunluğa sahip olduğu parlamentoda tek başına iktidar olabilecek.

Başbakan Jacinda Ardern’in lideri olduğu İşçi Partisi oyların yüzde otuzunun sayılmasının ardından seçimi kazanmayı garantiledi. Yeni Zelanda’da Covid-19 tedbirleri nedeniyle ertelenen genel seçimlerde 3 milyon 436 bin 178 kayıtlı seçmen için oy kullanma işlemi cumartesi günü yapıldı.


Sayılan oyların yüzde 50,5’unu alan Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, ikinci döneminde toplumsal eşitsizlikle mücadele edeceğine söz vererek ülke genel seçimlerinde zafer ilan etti.

ARDERN: BU SIRADAN BİR SEÇİM DEĞİL 

Euronews’in haberine göre, Ardern seçim sonucunu, “Bu sıradan bir seçim değil ve bu sıradan bir zamanda olmadı. Bu gece net bir sonuç aldık: İşçi Partisi’nin önümüzdeki üç yıl boyunca hükümeti yöneteceği açık” sözleriyle değerlendirdi.

İŞÇİ PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLECEK 

Kalan oy sayımında dağılımın değişmemesi halinde, İşçi Partisi 120 sandalyeli Yeni Zelanda Parlamentosu’nda 66 milletvekili çıkararak tek başına iktidara gelme imkanına sahip olacak.

İşçi Partisi, oyların tamamının sayılmasının ardından oran değişmezse, 1996’da orantılı oylama sistemini kabul etmesinden bu yana seçimlerde görülen en yüksek oy oranına ulaşmış olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ